15 Юли 2025вторник15:18 ч.

Заради тока

Най-много ще поскъпнат млечните продукти

Има манипулации на енергийната борса, смята експертът Еленко Божков

/ брой: 6

автор:Дума

visibility 2052

Млечните продукти ще бъдат най-сериозно засегнати от високите цени на свободния пазар на електроенергия, като негативното влияние на скъпия ток ще се отрази и върху останалите основни хранителни продукти, заяви Симеон Присадашки, заместник-председател на Асоциацията на млекопроизводителите в България, пред "България он ер". "Не може да бъде казано с колко ще бъде увеличението на продуктите, защото всяка фирма има различен начин на производство", каза Присадашки. "Произвеждаме продукти от първа необходимост, това е основна храна за населението. Не може да спрем производство. За млечния бранш е успокояващо, че при нас няма да има рязък скок от днес за утре на цената на електроенергията, защото имаме едногодишни договори".

Според енергийния експерт Еленко Божков съществува сериозна манипулация от страна на производителите на електроенергия, които продават мощности на Българската независима енергийна борса (БНЕБ), тъй като търсят начин да компенсират разходите за закупуване на квоти за въглеродни емисии. "Не е вярно, че цената на тока в България е най-ниската в Европа. Това може да се провери веднага. В съседните страни енергията е с 30% по-евтина. Част от производителите на енергия се опитват да избият цената на емисионни квоти, която "Български енергиен холдинг" трябва да плаща за "Марица-изток 2", коментира още Божков.

По неговите думи на 8 януари в България средната претеглена цена за електроенергия на свободния пазар е била 105 евро за мегаватчас, докато в съседните пазари тя не надвишава 76 евро за мегаватчас. В България съществува тенденциозна липса на производство на електроенергия, което води до скок в цените на свободния енергиен пазар, коментира експертът. Според него енергийният министър Теменужка Петкова и председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов бягат от задължение при регулирането на свободния пазар на електроенергия.

Ядем най-скъпите в ЕС ориз и брашно

автор:Дума

visibility 253

/ брой: 128

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 234

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 254

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 239

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 238

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 251

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 287

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ