17 Юли 2025четвъртък17:49 ч.

"Ню Йорк таймс":

Най-кратката банкова криза в историята

Изтеглянията на суми от банките задълбочиха разочарованието сред чуждестранните инвеститори и сред мултинационалната бизнес общност

/ брой: 154

visibility 1081

Опашките от паникьосани вложители в София се изпариха с бързината, с която се появиха в това, което може да се нарече най-кратката банкова криза в историята. Това пише американският в. "Ню Йорк таймс" (NYT) във водеща статия "В България корупцията и недоверието превръщат обещанията в страдание" на международното си издание във връзка с паниката, в която хиляди изтеглиха депозитите си от две банки, цитиран от БТА. В град, където конспиративните теории са толкова разпространени, колкото и дюнерджийниците, гражданите имат различни теории какво е предизвикало това внезапно паническо теглене на пари от двете най-големи банки в България миналия месец, коментират авторите на статията. Дали се дължи на спор, в който участват двама бизнесмени с политически връзки? Заговор от чуждестранни агенти като отмъщение за това, че България спира строежа на газопровод, предназначен да пренася руски природен газ?, питат авторите. Каквато и да е причината, масовите тегления от Корпоративна търговска банка и Първа инвестиционна банка привлякоха отново вниманието към крехката икономика и нефункциониращата политика, които спъват България. Недоволството на Москва от решението на България, взето под натиск от ЕС, да спре работата по газопровода "Южен поток", засили тревогите за увеличаване на напрежението в регион, който вече е разклатен от украинската криза. Вчера руският външен министър Сергей Лавров бе в София, за да обсъди проекта за изграждане на газопровода. Изтеглянията на суми от банките задълбочиха разочарованието сред чуждестранните инвеститори и сред мултинационалната бизнес общност. Те разклатиха и доверието в способността на Българска народна банка да надзирава българската финансова система. Поставен бе и под въпрос нейният статут - на една от малкото правителствени институции, които функционират сравнително добре. С образована средна класа и атракции като черноморски плажове и старопланински върхове, България бе преди време магнит за чуждестранни компании. Но инвестициите отвън, които общо бяха над 9 милиарда през 2009 г., спаднаха до около 1,4 милиарда долара миналата година. Корупцията и непостоянната правителствена политика, както и стотици милиони долари неизплатени дългове към американски и европейски производители на електроенергия, навредиха на бизнес климата, отбеляза "Ню Йорк таймс".

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 458

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 369

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 436

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ