26 Юни 2024сряда13:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Най-късият ден не е само един

Когато слънцето застава в най-ниската си точка, то "заспива" за известен период

/ брой: 296

visibility 14196

Андрей КИРЯКОВ

Повечето хора знаят деня на пролетното и есенното равноденствие, съответно 21-22 март и 21-22 септември, когато денят е равен на нощта или светлата част от денонощието е равна на тъмната му част. Популярни са и другите две дати: на най-дългия и на най-късия ден - 21-22 юни и 21-22 декември.
Дълго време и аз си живех с това убеждение, че най-дългият ден е само един и най-късият също. Преди няколко години разбрах, че всъщност нещата стоят малко по-различно и наистина се впечатлих, когато един агроном ми каза, че най-дългите дни продължават цяла седмица, а и най-късите също. Когато слънцето застава в най-ниската си точка, то "заспива" за известен период, преди да се преобърне. И действително това преобръщане е плавен и постепенен процес.
Ето как стоят нещата, измерени в астрономическо време. Най-късите дни започват още от 18 декември, когато продължителността на деня е около 9 часа и 2 минути. Слънцето изгрява в 8 ч. без 8 минути и залязва в 5 ч. без 6 мин. През следващите няколко дена слънцето започва да залязва с няколко минути по-късно, но за сметка на това и изгрява с няколко минути по-късно. Така продължителността на деня е отново 9 часа и 2 минути. Така чак до 26 декември, когато слънцето изгрява в 8 ч. без 4 минути, а залязва в 5 ч. без една минута, и съответно продължителността на деня е 9 часа и 3 минути. Най-късите дни в годината продължават от 18 до 25 декември. И това не е всичко.
Още няколко дена слънцето изгрява с още една минута по-късно и от 29 декември чак до 8 януари то изгрява в 8 ч. без 3 минути. Денят обаче вече се увеличава, защото залезът настъпва с минута-две по-късно от предишните дни. И чак на 9 януари и изгревът започва да настъпва по-рано, и залезът - по-късно. Така че светлият ден се увеличава и от двете посоки, и значително по-бързо.
 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 213

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 192

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 467

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 210

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 176

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 191

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ