25 Октомври 2025събота07:25 ч.

Натам духа вятърът

/ брой: 86

автор:Боян Дуранкев

visibility 14219

Всеки годишен бюджет е прогнозен, в смисъл, че по презумпция се допускат отклонения от +-1,-2% стандартно отклонение. Над 3% отклонение се тълкува като недобро планиране или прикрита измама при поднасянето на проектобюджета от МФ в НС.
Бюджет 2025 е планиран да завърши годината с дефицит 6.4 млрд. лв., или 3% от БВП, с уникално висок ръст на приходи и разходи - с по почти 25% спрямо предходната година. А данните за изпълнението към април показват, че тези числа са, меко казано, амбициозни.
Лошата новина е, че приходната част на държавния бюджет не се изпълнява според заложените параметри, като за първото тримесечие на 2025 г. е отчетено изоставане от 20% спрямо планираното.
Добрата новина е, че държавата натрупа бюджетен дефицит от 1.9 млрд. лв., през април минусът е спрял да расте и е останал на същото ниво. Сумата представлява 0.9% от прогнозния БВП за 2025 г. (не от бюджета!), става ясно от предварителни данни на Министерството на финансите.
През първите четири месеца приходите, включително помощи и дарения, по консолидираната фискална програма (която освен държавния бюджет включва тези на общините, здравната каса, общественото осигуряване и др.) възлизат на 24.5 млрд. лв. и растат със 7.7%. Това е доста по-бавно от заложените по план над 28% ръст на приходите, които правителството очаква през 2025 г. За да се постигне такъв среден ръст за годината обаче, през оставащите месеци той ще трябва да е доста по-висок.
Засега повишението идва основно от данъчни постъпления, които се увеличават с 13.3% на годишна база, докато неданъчните остават приблизително на миналогодишното ниво.
Разходите очаквано изпреварват по ръст приходите, но и те изостават от плана. До април включително възлизат на 26.4 млрд. лв., като се увеличават с 13.1% спрямо съпоставимите разходи през 2024 г...
Какво се прави, когато дефицитът е висок: режат се разходи, увеличават се приходи!
Фискалният съвет разкритикува увеличените разходи за отбрана. 16 държави от ЕС, включително и България, поискаха от Брюксел надхвърляне на тавана от 3% бюджетен дефицит. Германия е единствената голяма икономика в ЕС, която планира да използва клаузата. Нидерландия и Швеция считат, че са в състояние да постигнат разходи за отбрана от 2% от брутния вътрешен продукт посредством ревизия на бюджета. Принципът на България е: „Дайте ни повече пари, за да видите как ще ги похарчим!“.
Задава се прогресивно данъчно облагане и в България.
Натам духа вятърът.

Фейсбук, със съкращения

Санкциите на САЩ удрят и "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 199

България има месец да реши за "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 620

/ брой: 199

Внасят бюджета за 2026 г. в парламента до края на октомври

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 199

Спират за месец VI блок на "Козлодуй" за планов ремонт

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 199

Тръмп наложи санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 199

Протести в Дъблин против мигрантите

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 199

Расте напрежението между Богота и Вашингтон

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 199

Накратко

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 199

Кмет по Шрьодингер

автор:Александър Симов

visibility 573

/ брой: 199

Тръмп сваля маската

автор:Юри Михалков

visibility 596

/ брой: 199

Достатъчно висок ли е подоходният данък за богатите?

visibility 590

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ