09 Ноември 2024събота02:59 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Акцент

Настигна ни свободата на грабежа

Недалечното ни минало през погледа на наши и чужди политици

/ брой: 5

автор:Щерю Наумов

visibility 1413

"Олигархичната държава, тази, която се основава върху частнособственическите имуществени отношения - казва Сократ - не е единна по своята природа, тя по своята същност съдържа в себе си две държави: едната, съставена от богати, другата - от бедни, които живеят на една и съща земя и под едно и също небе, и заговорничат едни против други." Първият акт на буржоазията, дошла на власт през 1789 г., бил да провъзгласи свободата на грабежа, освобождавайки търговията и промишлеността, фирмите и партиите от всякакъв контрол, както направи това и България след 1989 г.

Тези неща не може да не са били известни на първия ни държавник след 1989 г. Желю Желев. Стихията на Желев, както и на СДС, се прояви в  злобно злорадстване срещу социализма. Знае ли президентът, че през времето, когато комунистите управляваха неразделно, когато начело на България стоеше Георги Димитров, великият син на България, не за корупция, а само за нарушение на социалистическата законност влизаха в затвора? 

А ето как са видели България през годините на социализма пребивавали у нас чужденци:

"Никъде другаде на Балканите, та дори и никъде другаде в Източна Европа, не можах да видя толкова добре уредени и заможни села, както в България. Това, което българите са постигнали и което сега извършват, е нещо като чудо без пример по други места в Европа - и на изток, и на запад." Автор на тези редове, поместени във в. "Стокхолм тиндинген", е шведският журналист Виктор Винде.

Как ни е видял американецът Елдън Грифит: "Предвоенна България имаше 10 мили павиран път и електроенергия, която не би стигнала да се осветят рекламите в Ню Йорк. Селяните й остаряваха на 30 години. Децата й израстваха, никога не видели кола и не чули радио... Опитът на комунистите да превърнат тази изостанала страна в индустриално общество отбеляза забележителен напредък - социалистическият строй е премахнал неграмотността, страната е напълно електрифицирана, налице е едно стопанско чудо в България."

Едва ли са само куртоазия и думите на англичанина Фридрих Уилс, гостувал в България през 70-те години: "Някога в добрите стари времена на индустриалната революция Англия първа откри индустриалния металорежещ струг, този праотец на всички индустриални машини. Сега България ни продава такива стругове."

Не с очите на сегашните "демократи" са ни видели и гости от далечна Япония: "Вашата страна първа в света осигури пенсии на селяните. Опитът на досегашната работа и постиженията на ТКЗС в България укрепват убеждението и желанието ни да приложим този опит в японското селско стопанство." 

Защо ли шведският държавник Йоханес Антонсон е гледал с розови очила този пъкъл, какъвто е за президента Желев социализмът: "В България срещнахме само весели, щастливи хора, доволни от своя труд. Незаличимо впечатление ни направиха обновените села и културата на българските селяни. Те имат на разположение модерни културни домове, просторни и богати библиотеки, добре уредени училища и здравни заведения..."

В духа на казаното и видяното дотук от чуждестранните граждани, дошли и видели достиженията на България, ще добавя още, че в годините на социализма България постигна сериозни достижения и в промишлеността. Изградиха се много предприятия. Голяма част от населението на селата, останало без работа, се насочи към големите градове. Безработицата изчезна и се появи недостиг на работна ръка в промишлените предприятия. Наложи се да се пренасочва работна ръка от едно населено място в друго, за да не прекъсва производството. Така в периода от 1944 до 1969 г. България се превърна от изостанала промишлена във високоразвита индустриална страна. На основата на бързото развитие на промишленото производство социалистическото правителство проведе и реални успешни социални реформи: безплатно образование и здравеопазване, ликвидиране на неграмотността и задължаване на младежите да завършат освен средно и безплатно висше образование.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ