Нарастват масовите съкращения във фирми
През последните две години близо 10 000 работници и служители са попаднали в тази процедура
/ брой: 230
Близо 10 000 работници и служители са попаднали в последните две години в процедура за масовите съкращения. Тези процедури отново са на дневен ред покрай новините за изтегляне на големи чужди инвеститори от България. От началото на годината до октомври работодатели са изпратили в Агенцията по заетостта 65 уведомления за предстоящи масови съкращения, които засягат 4921 работници и служители, показват данни на агенция, предоставени на segabg.com. Тази година уволненията очевидно ще изпреварят случилото се през 2023 г., защото тогава за цялата година броят на попадналите в тази процедура е бил 4903 души, а заявките - 58.
Заявки за масови уволнения има почти в цялата страна, включително и в столицата. Най-голям брой оставащи на улицата е заявил най-големият инвеститор в Плевен - заводът за кабелни инсталации "Леони", собственост на германския концерн "Леони Борднетц-Системе ГмбХ". Германците вече обявиха, че закриват завода поради трудности в надеждното наемане на достатъчно служители от местния пазар на труда, сериозната инфлация и нестабилната конкурентна среда в международната автомобилна индустрия. В заявката към Агенцията по заетостта са посочени 1191 работници и служители, чието уволнение вече тече, тъй като уведомлението е подадено през юли.
На второ място по значими съкращения е "КонтурГлобал Оперейшънс България", която държи т.нар. американска ТЕЦ "Марица-изток 3". През април и през юли американците са съкратили 318 работници поради спиране на работа на въглищната централа. Миналата седмица стана известно, че от януари до март централата отново ще бъде пусната, а поне 150 души ще бъдат върнати на работа, но засега плановете се изчерпват само със зимния сезон.
От 1 януари до края на март 2025 г. т. нар. американска ТЕЦ "КонтурГлобал Марица изток 3" ще възобнови своята работа, като натовари трети и четвърти блок. Това са се договорили ръководството на централата и министърът на енергетиката Владимир Малинов във вторник.
На трето място по брой съкратени служители е сливенската АТЕС - 266 души, като тяхното уволнение е започнало съвсем скоро или предстои, тъй като заявката е подадена през октомври. АТЕС произвежда кабелни инсталации за автомобили.
Над 700 души остават без работа и в София, сред тях работещи в аутсорсинг индустрията и ИТ-фирми. В столицата има пет заявки за уволнение на повече от 100 души.
Най-много заявки за предстоящи масови съкращения са подадени през октомври - 11, за общо 825 работници. Това са предстоящи уволнения, тъй като фирмите трябва да изчакат минимум 30 дни след уведомяване на Агенцията по заетостта, преди да извършат предвидените съкращения. Сроковете на предизвестие в случая нямат значение.