25 Юни 2024вторник22:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Напрежение в мрежата

Покачващите се цени на тока за населението няма да са безкрайни

/ брой: 143

visibility 76

Елена Мишина

През следващите три години електроенергията в Русия не трябва да поскъпва с повече от 15% годишно. Тези вече утвърдени темпове на увеличението на цените обаче може да намалеят. Към септември властите планират да ги преразгледат, съобщи пред "Российская газета" министърът на енергетиката Александър Новак.
На "Делова закуска" в "Российская газета" министърът даде прогноза и за ръста на цените на бензина - в министерството очакват, че през тази година покачването ще е малко по-малко, отколкото през миналата. Говориха също така за реформата в електроенергетиката, която трябва да подобри качеството на снабдяването и да облекчи включването към мрежите не само на фирмите, но и на виладжиите.
- Александър Валентинович, президентът нареди да се реши проблемът за смесенето субсидиране в енергетиката. Това е когато индустриалните предприятия плащат над цената, а хората - по-малко. Веднага възниква въпросът: няма ли да доведе това да увеличение на цените за тока и топлото за населението?
- Ще се опитам да обясня с прости думи какво се има предвид под ликвидиране на кръстосаното субсидиране. Вие сте прави: промишлеността плаща вместо другите потребители, в това число и за населението. Цените растат и правят продукцията на нашите предприятия неконкурентоспособна в сравнение с промишлената продукция в другите страни.
Това стимулира нашите големи индустриални потребители да напускат общата централизирана система за енергоснабдяване и да изграждат собствени мрежи. На тях им е по-евтино сами да произвеждат електроенергия. Ако всички такива големи потребители напускат общата енергосистема, разходите по издръжката й нарастват значително. И отново всичко ляга върху плещите на останалите потребители: малките и средните предприятия, населението. Това води до още по-тежки проблеми.
Затова "кръстосаното плащане" трябва да се премахне. Но не изведнъж - ние трябва поне да слезем под точката, при която на предприятията вече не им е изгодно да купуват електроенергия в общата енергийна система, и постепенно да преминем към разумни цени на промишлеността.
- А в краткосрочна перспектива, през 2013-а и 2014-а, доколко могат да се увеличат цените на топлото и светлото за населението?
- Ние имаме утвърдена прогноза за социално-икономическо развитие през 2013-2015 година. Сега увеличението на цените на електроенергията за населението е предвидено в размер на 12-15 процента. Както знаете, прогнозата подлежи на уточнение. Към септември тези темпове на ръст могат да бъдат преразгледани, като се имат предвид поръченията, дадени от правителството и от президента.
- Правителството подкрепи компромисния вариант на Министерството на енергетиката за увеличаване на акцизите на горивата от клас Евро-4 и Евро-5. Колко може да поскъпнат бензинът и дизелът на бензиностанциите?
- Наистина, правителството подкрепи компромисния вариант на министерството. Аз обаче бих изместил малко акцента. Знаете, че министерството на финансите предлагаше съвсем други темпове за увеличение на акцизите. За Евро-5 още приблизително 2000 рубли на тон в сравнение с тези, които бяха утвърдени. А за Евро-4 - с още 1300 рубли.
Ние от своя страна смятаме, че не е правилно да се променят правилата. Акцизите бяха утвърдени отдавна, с дългосрочна перспектива, за да се създаде стимул за преминаване към производството на по-екологични горива.
- Бихме искали да разберем и за цените на петрола. Смятате ли, че сегашното намаляване е дългосрочна перспектива или е някакъв събитиен фактор?
- Не бих казал, че сега има някакъв спад.
- В сравнение с февруари е спад.
- Да, но ако погледнем последните дни, цената на петрола тръгна нагоре. Тя беше малко под сто долара, сега вече е 104. Струва ми се, че наблюдаваме нормално, синусоидно колебание на петрола. Той не може да струва постоянно еднакво. Върху това влияят много различни фактори Затова смятам, че колебанието около 100 долара, плюс-минус десет процента - е съвсем нормално.
Тук е важно друго: при какви цени на петрола ние формираме бюджета си така, че да се застраховаме от рискове при по-голямо колебание на цените. Според мен, тези цени трябва да се в района на стоте долара, може би малко по-ниско, 90 долара. И, разбира се, бюджетите трябва да се правят на основата на тази цена. А всичко, което е отгоре, това са вече допълнителни доходи.
- Активността на Русия в Азия означава ли, че правителството, и, в частност, енергийното министерство вече отделя по голямо внимание на Азия, отколкото на Европа?
- Европа остава наш основен търговско-икономически партньор. Ние имаме с нея отдавнашни стратегически отношения, реализират се големи инвестиционни проекти. Но ролята на Азия в световната икономика постоянно расте, темповете на ръст в близка перспектива там ще са значително по-високи, отколкото средните в света, да не говорим за Европа.
Заедно с икономическия ръст в Азия постоянно нараства търсенето на енергоресурси, докато в Европа то намалява. Затова нашето Министерство на енергетиката започна да обръща по-голямо внимание на пазарите в Азиатско-Тихоокеанския регион. Освен това министерството ни има международни задачи, свързани с диверсификацията на доставките на енергоресурси и подкрепа на дейността на руски компании в чужбина. Решаването на тези задачи също е свързано с "източния вектор": бизнесът добре усеща къде се създават условия за бърз ръст, и се ориентира към Азия. А Министерството на енергетиката създава международна правна рамка, която помага на руските компании да бъдат конкурентоспособни на азиатските пазари. Накрая, правителството има особени задачи във връзка с развитието на Далечния Изток и Източен Сибир. Тези задачи са трудни за решаване, без да се привличат мащабни инвестиции, създаването на съвместни предприятия. Затова ние също трябва да си взаимодействаме със съседите ни в Азиатско-тихоокеанския регион.
- Инвеститорите от страните от този регион проявяват особен интерес към проекта за производство на сгъстен природен газ в Ямал. Ще има ли някакви конкретни резултати от преговорите с евентуални азиатски инвеститори?
- Сега се дискутира въпросът за привличане на финансиране и възможни допълнителни инвеститори в този проект. Засега основни инвеститори са "НОВАТЕК" и "Тотал". Броят на инвеститорите обаче може да се увеличи. За това се водиха преговори с китайците, корейците, японците. Преговорите вървят доста успешно, и според информацията, която имам, много скоро може би ще имаме резултат.
Темата Ямал днес изобщо е много актуална. Един от векторите на нашата енергийна стратегия е необходимостта от диверсификация на доставките на газ - не само чрез тръбопроводи, но и чрез доставки на сгъстен газ. Днес това го прави само един завод на Сахалин съвместно с японски компании. Той работи достатъчно успешно, смята се за един от най-добрите проекти. Мощността му е малко под 10 милиона тона годишно. Смятаме, че до 2018 година може да се достигнат 35-40 милиона тона и това да отива за износ. По този начин ще намерим за себе си нови пазари, освен традиционните, където доставяме газ по тръбопроводи. Така ще диверсифицираме възможностите си.
- Кога ще спре произволът на енергетиците при технологичното присъединяване към техните енергийни мрежи?
- Такива проблеми има и те не са от вчера. За нас решаването им е една от приоритетните задачи. Разработили сме съответната пътна карта. Реализирали сме приблизително половината от мерките, които ще позволят да се намали броят на етапите, преминавани от човек или предприятие при включване към енергийната мрежа. Днес те са 10. Задачата е да ги намалим до пет. Средно днес за това отиват 280 дни, нашата задача към 2015-а те да са не повече от 45 дни.


Днес руските власти разглеждат четири проекта за производството на сгъстен газ.
В редакцията на "Российская газета" Александър Новак съобщи, че "Ямал-СПГ" е най-обработения проект, най-близкия и най-перспективен. Още през 2009 година правителството приема мерки за оказване на държавна помощ на проекта. "В рамките на тези мерки - уточни министърът - бяха предоставени данъчни облекчения за реализирането на проекта, предвидени са бюджетни пари за драгиране на дъното за преминаване на танкери през морския участък близо до пристанището. Общата мощност на завода ще е 16 милиона тона".

 

БДЖ увеличава влаковете между София и Бургас

автор:Дума

visibility 305

/ брой: 118

Закриват института за анализи на Асен Василев

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 118

Земеделци алармират: Няма вода за напояване

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 118

Скопие отхвърля сделката със София

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 118

ЕС забранява руските дарения за партиите

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 118

Терористични атаки с 19 жертви в Дагестан

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 118

Нови 1,4 млрд. евро за оръжие за Украйна

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 118

Историята като фарс

автор:Александър Симов

visibility 374

/ брой: 118

АНТИБАЙГАНЬО!? ЗАЩО ПЪК НЕ?

автор:Лозан Такев

visibility 382

/ брой: 118

Мицкоски отвори „Българския фронт“

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 118

БСП да размрази отношенията с Радев

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 118

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ