16 Юли 2025сряда18:46 ч.

Няколко думи

Напразни надежди

/ брой: 85

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1113

Напразни се оказаха надеждите на потребителите за по-справедливи сметки за парно и ток, след като Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) предложи тарифата на топлинната енергия да се определя само веднъж годишно, а не според пазарните условия, както е сега. Така на практика, абонатите няма да могат да усетят нищо от евтиния природени газ, който е основно гориво за топлофикациите.

В началото на този месец енергийният регулатор намали цената на суровината с 11.31%. Това веднага се отрази на цената на парното и топлата вода, които се понижиха с близо 4 на сто средно за страната. Ако се приемат идеите на КЕВР, подобна радост ще се случва веднъж годишно. Тя се оправдава с последната промяна в Закона за енергетиката, според която цените на природния газ вече се актуализират всеки месец, а при промяна с повече от 5% КЕВР е длъжна да измени и тарифите за топлоенергията. Сега се иска последното да е възможно само при резки изменения в цената на природния газ от порядъка на 15%, при това веднъж в рамките на шест месеца. Един господ знае как точно КЕВР измислила тези 15 процента.

От поредните напъни резултатът се очертава да бъде един единствен - още по-голяма непрозрачност и хаос при определянето на сметките.

То и сега, за да разбереш нещо от тях, трябва да имаш магистратура по математика. Но нейсе. Не за първи път субективната оценка на Иван Иванов и компания дава възможност за нарушаване на обективния подход при формирането на цените и създава основателни съмнения за начина, по който реално ще се отрази промяната на цената на природния газ върху цените на другите енергоносители.

Странното е, че комисията настоява да продължи практиката за промяна на цените на парното и топлата вода веднъж годишно - при положение, че цената на природния газ вече се определя месец за месец, като следва плътно стойностите на световните газови борси и хъбове. Тази промяна бе постигната през март, след като "Газпром" и "Булгаргаз" се разбраха за значително поевтиняване на руското синьо гориво от 1 април и за ежемесечно осъвременяване на цената му занапред в крак с международните пазари. Именно затова очакванията бяха, че и тарифите на топлофикациите ще се актуализират редовно и често - за да следват някаква пазарна логика. Освен това, ако с изтичането на регулаторната година се окаже, че прогнозните цени са били завишени или занижени, топлофикациите трябва да правят преизчисления на сметките на абонатите си. Това обаче означава, че при надути прогнози потребителите ще финансират авансово доставчика на топлоенергия, който ще им върне парите цяла година по-късно.

И другото безумие. Както ДУМА вече писа, от есента хората ще бъдат задължени да подменят топломерите си със скъпи уреди за дистанционно отчитане уж с цел да плащат всеки месец реално консумираната топлоенергия. Цялата акция обаче губи всякакъв смисъл, след като гениите от КЕВР искат да бетонират цените за година напред при реална възможност те да намалеят.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ