17 Юли 2025четвъртък14:49 ч.

ЕК предлага

Наказания за финансовите играчи

Барозу настоява санкциите за нарушителите да бъдат признати в европейското право

/ брой: 136

автор:Дума

visibility 115

Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу предлага да бъде вписана в европейското право "индивидуална наказателна отговорност на финансовите играчи", което би позволило да се налагат "наказателни санкции" на нарушителите. Барозу уточни, че в четвъртък ще предложи индивидуалната наказателна отговорност на финансовите играчи най-сетне да бъде призната в европейското право. Станахме свидетели на злонамерени действия на пазара, някои от които провокираха сегашната криза. Ще регламентираме тези практики. Санкциите ще са новост в европейското законодателство и силен сигнал, обясни той пред в. "Паризиен".
В момент, когато се множат критиките срещу европейската политика и способността й да овладее кризата в еврозоната, председателят на ЕК оцени като "тревожен и факта, че понякога традиционни партии усвояват някои елементи от речта на крайната десница, смятайки, че така отговарят на тревогите на хората. "Лъжете се, защото в критиките срещу Европа винаги ще се намерят по-силни от вас. Трябва да намерите кураж да я защитите!", добави Барозу, обръщайки се към "лидерите от десницата, левицата и центъра".
В Париж на срещата на финансовите министри и централните банкери от Г-20 пък отново се коментира данъкът върху финансовите трансакции, който би могъл да донесе средства и за помощ за развитие. Финансистите обаче не уточняват дали въвеждането му би трябвало да бъде подчинено на глобално споразумение, което е в "задънена улица" заради съпротивата на САЩ. Франция и Германия заедно с ЕК са на мнение, че въпреки това ЕС трябва да продължи с плана, докато други страни-членки като Великобритания и Швеция не са съгласни, водени от опасения за риска от изтичане на капитали. По-рано германският канцлер Ангела Меркел призова страните, които дават уроци на Европа как да реши дълговата си криза, да престанат да отхвърлят предлаганото от нея въвеждане на данък върху финансовите трансакции, имайки предвид по-специално САЩ.
Същевременно германски икономисти констатираха, че опрощаването на гръцки дълг е по-евтин вариант за Германия, отколкото продължаващите спасявания от еврозоната. Експертите от Германския институт за икономически изследвания (DIW) са изчислили, че на Германия ще й струва 45,9 млрд. евро до 2020 г., ако Гърция бъде освободена от 60% от своя дълг. В прогнозата са взети предвид разходите за подпомагане на банките в ЕС, нуждаещи се от спасяване след частичен дефолт на Гърция. В доклада се посочва, че общите разходи при продължаване на ситуацията без дефолт биха били с 3 млрд. евро повече (49 млрд. евро) до 2020 г.
От своя страна гръцкият премиер Георгиос Папандреу заяви, че страната му се бори с проблема за дълга и Европа е длъжна да помогне на Атина да преодолее дълговата криза, която заплашва също и други страни от еврозоната. Папандреу отбеляза още, че ще поиска подкрепа от европейските партньори по време на срещата в Брюксел следващата седмица.
 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 21

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 16

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 20

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 27

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 25

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ