20 Юли 2025неделя00:10 ч.

Накъде?

/ брой: 161

автор:Деси Велева

visibility 3227

Деси ВЕЛЕВА

Да си началник в сферата на образованието се оказва една от най-неприятните и непривлекателни работи у нас. Никой не ще да ръководи училище в днешната ситуация, показаха данни от приключилата първа част от процедурата на конкурсите за директори. И това става на фона на опити за намаляване на бумащината в системата, вдигане на заплатите и постоянни напъни за "оправяне" на задълбочаващите се проблеми. 

А може би няма изненада в обстоятелствата. В по-новата история на образованието никога не са обявявани толкова много конкурси за директор едновременно - 450. Никога това не е ставало веднага след измислянето на напълно нови правила за подбор - кандидатите трябва да пишат концепция за развитие на училището, въпреки че може изобщо да не го познават, тъй като не са работили в него. Освен това в рамките на час и нещо по време на изпита те ще трябва да решават сложни казуси, които в реална ситуация ще изискват юридическа консултация. Другото нововъведение предвижда завишени точки за преминаване от един етап на конкурса в друг... Много смелост, самочувствие или самозабрава са нужни, за да се хвърли един професионалист в морето на трудно постижимите нови стандарти. 

Другото обяснения за ниския интерес е далеч по-тривиално. Много потенциални кандидати си задават въпроса: "Защо да се мъча, като всичко е предварително уредено и се знае чий човек ще бъде назначен?". Шуробаджанащината, връзкарството, за съжаление, властват и в този сектор. И някой път вземат застрашителни размери, особено в по-малките населени места. За "точните" хора, каквито и конкурси да се правят, каквито и правила да се измислят, те няма да бъдат препъни камък. 

Накрая остава и въпросът със заплащането на труда. Въпреки сметки, обещания и статистики се оказва, че някои директори вземат по-ниски заплати от учители в съответното училище. 

Накъде изобщо е тръгнало българското школо?

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6905

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6543

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7839

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 7290

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6965

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6995

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6784

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6982

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 7166

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7660

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 7251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ