19 Юли 2025събота08:39 ч.

Надежда за промяна

/ брой: 228

автор:Аида Паникян

visibility 1314

При преговорите за коалиционно споразумение дългогодишната идея на левицата държавните и общинските болници да не са с търговски статут бе приета. Обнадеждаващо начало, че промяна може да има, а на пациента да не се гледа като на крачещ портфейл. Или поне на здравноосигурения, който  съвестно си плаща осигуровките и срещу нещо предплатено очаква качествена услуга, без това да принуждава лекаря да влиза във финансови "магии", за да си върши работата.

Какво ще последва от първото стискане на ръце на политиците е трудно да се предвиди. Неминуемо реалността ще постави много препъникамъни пред осъществяващите добрата идея. Дано бъдещото правителство намери най-добрия път. Защото лечебното заведение не е фабрика, за да му се плаща за брой преминали пациенти. Лекарят не е многомашинник, за да му се плаща за брой прегледани или оперирани хора. Болницата не е бакалия, за да формира печалба. Болничните легла не са кревати - в това понятие са включени лекари, сестри, санитари, оборудване, медицинска апаратура и пр. с 24-часов режим на работа, 7 дни в седмицата. Ток, вода, парно искат пари, а те идват от клиничните пътеки. И първоначално идеята бе с парите от тези пътеки да се плащат споменатите разходи, а не медицинската дейност. В същото време принципалът - държава и/или общини, може да подпомага собствеността си - болниците, само с пари за апаратура и ремонти.

Пороците на сегашната система на здравеопазване са ясни. Въпросът е до каква степен ще бъде постигната оптимална комбинация от преимуществата ѝ. С човешкото здраве и живот не се търгува. Но е факт, че и профилактиката, и лечението в крайна сметка не са безплатни. 

Как да се върне доверието в медиците? Как те да си върнат уважението на хората? Как да повярват, че някой афектиран пациент няма да ги "дари" с юмрук? Как младите лекари и зъболекари, сестри, акушерки да повярват в държавата си и в малкия си град, за да служат на съгражданите си, които с данъците си са платили обучението им?

Въпроси, които от 30 години чакат отговори. Дано най-сетне да е отворен пътят към тях.

 

 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ