18 Юли 2025петък00:17 ч.

Над половината от учителите търпят психически тормоз

КНСБ настоява за конвенция на МОТ за насилието на работното място

/ брой: 46

автор:Дума

visibility 167

Близо 65% от учителите търпят тормоз на работното си място. Това обяви лидерът на СБУ Янка Такева на конференция "Не на насилието на работното място". Форумът е организиран от КНСБ и Комисията за равнопоставеността, семейството, жените и децата към синдиката.
По данни на СБУ най-характерната форма на насилие на работното място в страната е психическият тормоз. Около 45% от работещите в шивашката промишленост са подложени на такова насилие, а в здравеопазването процентът е около 60. Сред медиците на първо място по тормоз на работното място са медицинските сестри, а в около 65% от случаите насилниците са пациентите, съобщи главният икономист на КНСБ Любен Томев. Данните сочат, че 7,5% от анкетираните в системата на здравеопазването през последните 12 месеца са били обект на физическо насилие. Най-разпространената форма на психическо насилие на работното място в здравеопазването е устният тормоз. На него са подложени 37,2% от анкетираните. На второ място е нагрубяването и психическото малтретиране – 31,1%".
Насилието и стресът на работното място са най-разпространени във феминизираните сектори, каза Такева. Насилниците са работодатели, пациенти, родители. По думите й стереотипните нагласи в България са много силни, а търпимостта към насилието е поколенчески проблем. Според наблюденията на Такева често работещите в секторите, които са обект на насилие, получават и по-ниско възнаграждение и са жертва на дискриминация, което се отразява върху самочувствието им.
КНСБ настоява за конвенция на МОТ за насилието на работното място, както и за закон срещу насилието на работното място, разработване на етичен кодекс по отрасли, антистрес програми във фирмите и създаване на комисия за разглеждане на молби и жалби на преживели насилие на работното място.
Според зам.-социалния министър Росица Димитрова никакви обичаи и традиции не могат да оправдаят насилието на работното място и трябва да се създаде обществена нетърпимост към проблема. По думите й МТСП работи в партньорство с АСП по проект "Заедно срещу насилието", финансиран по оперативната програма "Развитие на човешките ресурси", по който ще се разработят законодателни предложения за борба с насилието, ще се подобрят и компетенциите на хората, работещи с жертви на насилие. Ще се мисли и за устойчиво финансиране на социални услуги за подкрепа.
Междувременно данни от проучване на Европейската транспортна федерация сочат, че 63% от жените в транспортния сектор признават, че поне веднъж са били жертва на насилие на работното място. Данните бяха представени на заключителната конференция по проекта "Жените в транспорта - обучение за стойностна заетост".

 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ