06 Октомври 2024неделя13:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Над 9% годишна инфлация очаква финансовото министерство

/ брой: 216

автор:Дума

visibility 423

Министерството на финансите публикува есенната си макроикономическа прогноза със заложен сравнително висок растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) за 2024 г. Ведомството на Асен Василев прогнозира 3,2% икономически ръст догодина, като това е и прогнозата на Международния валутен фонд (МВФ) оминалия месец. Тя обаче е най-високата спрямо всички национални и международни институции, които направиха своите нови прогнози в рамките на последните два месеца.
Според доклада на финансовото ведомство, на базата на който се разработва и проектобюджета за 2024 г., растежът на икономиката ще се движи от вътрешното търсене, а за периода 2025 - 2026 г. се очаква той да бъде около 3%.
Прогнозата е средногодишната инфлация тази година да достигне 9,1%, което е доста над параметрите за влизане на България в еврозоната. Миналия месец Световната банка прогнозира малко по-висока средногодишна инфлация в България тази година - 9,8% и подчерта, че това може да спъне България за смяната на валутата. МФ очаква още догодина тя да се понижи до 4,8%, а в края на следващата година да достигне 3,3%. Забавянето ще се дължи на по-евтината енергия и транспортните горива. Очаква се приносът на услугите и храните в индекса да намалее значително, но да продължи да бъде водещ за формирането на инфлацията.
Министерството на финансите прогнозира средното покачване на цените през 2025 г. и 2026 г. да продължи да се забавя, като в края на съответните години да достига съответно 2,4 и 2,1%.
Ведомството на Асен Василев очаква още кредитирането за домакинствата - основно жилищното - да се забави през следващата година заради повишаването на лихвите, но да се задържи на високо ниво от около 12%.
Според министерството търсенето на хора ще остане високо, но възможностите за екстензивно увеличаване на предлагането на труд - все по-ограничено заради демографската криза.

Петролът не поскъпва заради забавянето на икономиката

автор:Дума

visibility 2467

/ брой: 189

Ски курортите вдигнаха цените на картите

автор:Дума

visibility 1860

/ брой: 189

Франция увеличава данъците на богатите

автор:Дума

visibility 2283

/ брой: 189

Хърватски войници няма да участват в конфликти

автор:Дума

visibility 2276

/ брой: 189

Доминикана масово депортира мигранти

автор:Дума

visibility 2299

/ брой: 189

Черна ирония

автор:Александър Симов

visibility 3855

/ брой: 189

Свинщина

автор:Мая Йовановска

visibility 4854

/ брой: 189

За икономиката

автор:Дума

visibility 3891

/ брой: 189

“БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА” има решенията за БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 2353

/ брой: 189

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ