Между 7000 и 28 000 души годишно заболяват от рак заради фактори, свързани с работата, показват данни на Националния център по обществено здраве и анализи. У нас липсва национална статистика колко точно са хората, развили онкологични заболявания заради работата си. Последните изчисленията на Международната организация по труда показват, че в България има 1445 смъртни случая от професионални ракови заболявания за 2014 г. и 1498 - за 2017 година. Това съобщи доц. Катя Вангелова от Националния център по обществено здраве и анализи. Тя участва в кампанията на КНСБ "Да спрем рака на работното място". Стартът на кампанията бе даден днес. Целта й е този проблем да стане значим за обществото, да има мерки за превенция и да се намалят рисковете за злокачествени заболявания на работното място, разясни президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Той каза още, че раковите заболявания са първата причина за смъртни случаи в ЕС, свързани с работата. 52 на сто от годишните смъртни случаи, свързани с професията, понастоящем се дължат на свързани с работата ракови заболявания, докато 24 на сто са в резултат на болести на сърдечносъдовата система. Според проучвания на Международната конфедерация на профсъюзите близо 30 вида рак са свързани с работното място.
Близо 120 000 души в ЕС умират всяка година от злокачествено заболяване, свързано с работата. Произтичащите от това годишни разходи в целия ЕС за здравеопазване и загубите на производителност се оценяват между 4 и 7 милиарда евро, допълни лидерът на КНСБ.
Смята се, че от 2 до 8 процента от раковите заболявания са свързани с канцерогенни вещества на работното място.
Затова кампанията на синдиката ще сложи фокус върху предприятия в сектори с повишен риск. Като пример бяха дадени металургията, строителството, химията, селското стопанство, здравеопазването. Ще се представят най-новите изисквания и възможности за намаляване на експозицията на вещества, които причиняват рак.
Ще се настоява работодателите да намалят производствения риск, да въведат превантивни мерки, да се обсъдят възможностите за допълнителни медицински прегледи с цел ранно откриване на тези болести и достъп до бързо лечение.
По отношение на професионалните ракови заболявания, една от причините е и дългият латентен период на развитие, често след като работещите са напуснали пазара на труда.
По данни на Eвростат в Европа годишно се произвеждат над 30 милиона тона канцерогенни, мутагенни и токсични за репродукцията вещества, поне 32 милиона работници са изложени на канцерогени.