Над 6000 в София протестираха срещу ACTA
Още 18 града излязоха по улиците с искане за запазване на свободата в интернет, полицаи питали за касови бележки за лаптопи
/ брой: 36
Над 6000 софиянци излязоха на протест срещу ограничаващото свободата в интернет търговско споразумение АСТА. Протести се проведоха в още 18 български града и в още около 150 в цяла Европа.
С викове "И преди, и сега интернет е свобода" протестиращите в столицата стигнаха до Народното събрание. Там те издигнаха плакати с надписи "Не на ACTA", "Спрете ACTA или ние ще я спрем", "Подпиши ACTA, загуби изборите", "Не патентовайте живота ни - заедно за пряка демокрация", "Ако глупостта имаше способност да лети, то ГЕРБ би изчезнал безследно в небесата".
Част от протестиращите се оплакаха, че в началото на протеста полицаи са проверявали личния им багаж, както и че им забранили да носят маски, каквито носеха поляците по време на техния протест. Полицаите питали дори и за касови бележки. "Като видяха лаптопа ми, ме попитаха дали имам касова бележка за него, за да докажа, че не съм го откраднал, но все пак не го иззеха", разказа участник в шествието.
Над десет буса на жандармерията, 30 патрулки и джипове пък имаше пред парламента. Служителите на МВР бяха образували плътен кордон и забраняваха на протестиращите да приближат сградата на Народното събрание.
Войниците от Паметника на Съветската армия осъмнаха с маски на Гай Фокс часове преди протеста. "Героите от миналото осъмнаха с маска на Гай Фокс в знак на протест, че AСTA ще сложи цензура върху героите на настоящето и бъдещето. А когато и миналото се обяви срещу настоящето... значи трябва да спасяваме бъдещето. Заедно срещу ACTA", призоваха във фейсбук активисти рано сутринта.
Протести срещу споразумението се проведоха и в много европейски градове. В навечерието им Германия обяви, че замразява подписването на противоречивото споразумение и посочи, че се нуждае от повече време, за да го обмисли. Същото направи и Латвия. По-рано Полша, Чехия и Словакия спряха подписването.
Лидерът на БСП:
АСТА вече е мъртва
"За мен лично АСТА вече е мъртва, гневът и недоволството срещу това споразумение са абсолютно справедливи и аз ги подкрепям", заяви лидерът на БСП Сергей Станишев. Той е категоричен, че най-умното, което правителството може да направи, е да оттегли своя подпис от споразумението.
"Авторските и интелектуалните права трябва да бъдат уредени", смята Станишев. Той обаче допълни, че АСТА защитава интересите на големите мултинационални компании, но не и основни граждански права. "Споразумението съдържа разпоредби, които няма как да не предизвикат съмнение, в това число и затвор за дребни нарушения", подчерта Станишев.