26 Юни 2024сряда22:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Над 26 000 тона отпадъци от пандемията са попаднали в океана

автор:Дума

visibility 723

Синтетични отпадъци, свързани с Covid пандемията, в количество от около 26 000 тона, са попаднали в световния океан, показва доклад на учени от университета в китайския град Нанкин, съобщи "Гардиън". Река Дунав е една от големите преносители на синтетични отпадъци, отбелязва кореспондентът на БНР в Лондон.

Тоновете маски, ръкавици, комплекти за тестване и пластмасови предпазни лицеви козирки са попаднали в моретата и океаните чрез 369 реки.

С най-голям принос за това замърсяване е Шат-ел-Араб в югоизточен Ирак с 5 200 тона. След това се нареждат азиатските Инд с 4 000 тона и Яндзъ с 3 700 тона.

В Европа най-големият преносител на синтетични отпадъци е Дунав с 1 700 тона, се отбелязва в доклада на учените от университета в Нанкин.

Неправилно стопанисваните синтетични отпадъци, състоящи се от лични предпазни средства като маски и ръкавици, значително надвишават капацитета на страните да ги обработват правилно, става ясно от доклада, в който се посочва, че от началото на пандемията около 8,4 милиона тона пластмасови отпадъци са генерирани от 193 държави.

„Пандемията от Covid-19 доведе до повишено търсене на синтетични продукти за еднократна употреба, което утежни още повече вече съществуващия и излязъл извън контрол проблем с пластмасовите отпадъци“, пишат авторите на доклада.

Попадналите във водата отпадъци могат да пропътуват дълги разстояния и да застрашат морския живот.

Изследването на китайските учени показва, че 46% от синтетичните отпадъци са дело на Азия поради големия брой носени маски на континента, следвана от Европа с 24% и Северна и Южна Америка с 22%.

Над 87% от тези отпадъци идват от болниците, а не от индивидуална употреба.

 

 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1238

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 498

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 496

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 578

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ