01 Юни 2024събота12:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Над 17 хил. са ядрените бойни глави в света

/ брой: 88

автор:Дума

visibility 31

Към януари миналата година в света е имало общо около 17 270 ядрени бойни глави, приблизително 4400 от които са били разгърнати, сочи годишното изследване на шведския Международен институт за изследване на мира (СИПРИ). С най-много ядрени бойни глави е разполагала Русия, САЩ обаче са имали повече разгърнати единици.
Русия е разполагала общо с 8500 ядрени бойни глави, 1800 от които разгърнати. САЩ са имали 7700, от които 2150 разгърнати. На трето място, с приблизително 300 ядрени бойни глави, е била Франция. Едва около 10 от тях обаче са били разгърнати. Китай е четвърти с 250 ядрени бойни глави, от които нито една не е била разгърната. Великобритания е пета с 225 ядрени бойни глави. Цели 160 от тях обаче са били разгърнати. Това са петте официално признати ядрени сили по Договора за неразпространение на ядрените оръжия.
Сред другите страни Пакистан има между 100 и 120 ядрени бойни глави. Индия разполага с между 90 и 110. За Израел се смята, че притежава около 80 ядрени бойни глави. Не се знае колко от зарядите на тези три страни са разгърнати. За Северна Корея има предположения, че разполага с между 6 и 8 ядрени бойни заряда. Те обаче не са потвърдени.
Военните разходи са намалели в световен мащаб през миналата година, най-вече в резултат на свиването на бюджетите за отбрана на западните държави и особено на Съединените щати. Въпреки това обаче САЩ остават начело, показва изследването на СИПРИ.
През предходната 2012 г., глобалните военни разходи намаляха за първи път от 1998 г., с 0,4%. През 2013 г. техният спад се е ускорил до 1,9%, посочва базираният в Стокхолм авторитетен институт.
САЩ, чийто бюджет за отбрана остава убедително на първо място, все пак са го свили с цели 7,8% до 640 млрд. долара, с края на военна операция в Ирак, започналото изтегляне на американските войски от Афганистан и автоматичните съкращения на разходите за отбрана в съответствие с решение на Конгреса от 2011 г. Американските военни разходи обаче се равняват на тези на следващите девет страни в класацията, взети заедно.
Светът е похарчил миналата година за военни цели колосалната сума от 1750 млрд. долара. "Нововъзникващите пазарни икономики и развиващите се страни продължават да увеличават неумолимо военните си бюджети", подчертава СИПРИ в комюнике. В текста се посочва, че "макар в някои случаи (нарастването на разходите за отбрана) да е естествена последица от икономическия растеж или отговор на реални нужди в областта на сигурността, в други случаи то представлява разхищаване на приходите, получени от природни ресурси, (и е) дело на авторитарни режими или (последица от) появата на регионални надпревари във въоръжаването".
Трите държави, които следват Съединените щати в класацията – Китай, Русия и Саудитска Арабия, са сред 23-те страни, които са увеличили повече от два пъти бюджета си за отбрана от 2004 г. насам. Китай е похарчил през 2013 г. за отбрана със 7,4% повече средства в сравнение с предходната 2012 г., или 188 млрд. долара.
Същевременно безпокойствата на Япония по повод нарастващата китайска военна мощ, в комбинация с националистическата политика на правителството в Токио, са сложили край на дългогодишното и прогресивно намаляване на японските разходи за отбрана.
Русия е увеличила своите военни разходи с близо 5% до 87,8 млрд. долара. В Азия е отчетен ръст на военните бюджети с 3,6 процента. Афганистан е на първо място – с цели 77%, предвид предстоящото изтегляне на по-голямата част от чуждестранните войски в страната до края на тази година.
В Близкия изток военните разходи са нараснали с 4%. СИПРИ обаче не разполага с никакви данни за страни като Обединените арабски емирства, Иран, Катар и Сирия. Саудитска Арабия е увеличила разходите си с цели 14% до 67 млрд. долара, като се е придвижила от седмо до четвърто място в глобален мащаб, изпреварвайки държави като Франция (на 5-о място) и Великобритания (на 6-о). СИПРИ обяснява този скок с напрежението с Иран и опасенията на режима от бунт.
В челната десетка по разходи са още Германия, Япония, Индия и Южна Корея.
В Африка бюджетите за отбрана са нараснали сериозно, с 8,3 процента, до голяма степен благодарение на петролните приходи на страни като Алжир и Ангола.
В обобщение СИПРИ отчита запазване на регионалната тенденция на намаляване на военните разходи в Северна Африка, Западна и Централна Европа и Австралия, най-вече в резултат на строгите мерки за икономии. За сметка на това продължава нарастването на бюджетите за отбрана в Африка, Азия, Източна Европа, Латинска Америка и Близкия изток.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 646

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 569

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 849

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 625

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 625

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 645

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 618

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ