01 Май 2024сряда00:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Набор от правила прие форумът за климата в Катовице

Богатите държави отказаха на развитите страни конкретна помощ за адаптация към промените

/ брой: 244

автор:Дума

visibility 1194

Набор от правила за прилагане на Парижкото споразумение за климата прие провежданата в полския град Катовице световна конференция на ООН. Делегати от близо 200 държави финализираха общия набор от правила, чрез който трябва да се постигнат целите на споразумението, най-вече да се ограничи към 2100 г. покачването на световната температура до 2 градуса по Целзий в сравнение с доиндустриалната епоха. 

Близо 90% от набора представляват "правила за отчетност и мониторинг, които регламентират как страните трябва да докладват какво правят с изхвърлените вредни газове, а също на доброволна основа да споделят какво правят с адаптацията си към климатичните промени". Това сподели за ТАСС Алексей Кокорин, руският представител в Световния фонд за дивата природа. Към 2023 г. въз основа на данните ще се изготви доклад как светът се справя с поставените задачи. "Това е напълно предсказуем резултат. Прието бе това, което се очакваше. Няма никакъв пробив", добави Кокорин. 

Той поясни още, че "много подробности и тънкости са оставени за доработване през 2019 г., включително и за международните проекти и сътрудничество". Кокорин обаче предупреди, че добавките може и да навредят.

Обобщената му оценка звучи така: "Точката още не е поставена. Предстои много сериозна работа. Но основата е налице."

По думите му в документа става дума и за финансирането от по-развитите към по-бедните и уязвими държави в борбата с климатичните промени. "Десет процента от заключителния документ са посветени на механизма за устойчиво развитие. Това са правила за международно сътрудничество, най-важната част от които описва какви са проектите, как са организирани и как да се проверяват. 

Самите проекти ще започнат да се осъществяват не по-рано от 2021-2022 година. Парижкото споразумение по същество е финансов документ, поясни още Кокорин. В преговорите развиващите се държави искаха да получат от развитите държави графици за предоставяне на средства, конкретни цифри или поне данни за грантове или кредити, предназначени да намалят вредните газове или да засилят адаптация към промените. "Но развитите държави се отказаха от всичко това", разкри руският представител. Все пак Япония и Германия обещаха всяка от тях да даде следващите 4 години по $1,5 млрд. в Зеления климатичен фонд. Средства обещаха също Норвегия, Финландия и Франция. В изказването си на форума българският президент Румен Радев не случайно наблегна върху разликите в развитието на държавите.

В същото време контролният механизъм по спазването на набора остава "много мек", каза Кокорин. 

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 415

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 401

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 522

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 481

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 454

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 398

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ