Наближава театралното "Варненско лято"
Осем български и седем чуждестранни заглавия са избрани за участие в 20-ото издание на фестивала, който ще се състои между 1-12 юни
/ брой: 100
Двайсетото издание на международния театрален фестивал "Варненско лято" се открива на 1 юни с постановка, посветена на въпроса за националните герои и идеали - "Рицар на Светия Дух", т.нар. "алкохолна халюциноза" от Боян Папазов с режисьорка Маргарита Младенова, НТ "Иван Вазов". "Завръщане във Витенберг" на ТР "Сфумато" с автори Георги Тенев и Иван Добчев и режисьор Иван Добчев, моноспектакълът на Мая Новоселска "Едно малко радио", режисиран от Теди Москов (копродукцията на Сатиричния театър - София, и Продуцентска къща "Артишок"), както и безпардонната черна комедия "Любов и пари" на едно от най-интересните имена на съвременната британска драма - Денис Кели, под режисурата на Петър Кауков (Младежки театър - София) също попадат в селекцията.
Най-новото поколение режисьори и творчески екипи заема сериозно място в откроените за сезона постижения. Те са на многообещаващия Крис Шарков със зрелищната му и провокативна постановка по "Куклен дом" от Хенрик Ибсен (ДТ - Пловдив), Както и на Стайко Мурджев с "Коварство и любов" - романтическата класика от Фр. Шилер, поставена на сцената на театър "София". Независимата сцена е представена с най-успешния й спектакъл на сезона - взривоопасния театрален разказ за изчезващите видове в природата и обществото "Праехидно" от Здрава Каменова и Гергана Димитрова от "36 маймуни", която е и негова режисьорка.
Фестивалът ще бъде закрит на 12 юни с продукция на варненския театър-домакин - мащабния "Ричард III" от У. Шекспир и режисьор Пламен Марков. Сред седемте представления, селекционирани от международната сцена, за първи път на българската публика ще бъдат представени световноизвестни имена и институции на съвременния театър и танц.
Своеобразен юбилей празнува и специализираната програма "Шоукейс". За петото й издание организаторите на фестивала съвместно с фондация "Арт офис" ще покажат онази представителна извадка от българския театър, която демонстрира високо художествено качество в мобилен формат и привлича интереса на международни програматори.
Способността на театъра непрекъснато да размества фокуса върху самите нас, сцената и обществото, едновременно да го приближава и отдалечава, тази година е основно вдъхновение за фестивалното мото "ZOOM". Негова интерпретация предлагат сценографът Венелин Шурелов и хореографката и изпълнителка Виолета Витанова в пърформанс-инсталацията "Zoom In".