11 Юли 2024четвъртък10:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На море с карта

Вече ще връщат пари за закупени за руските санаториуми почивни карти

/ брой: 173

visibility 161

Альона Узбекова

В основния "руски" санаториум - Египет - през тази година е неспокойно. В Турция в началото на отпускарския сезон също имаше народни вълнения. Може би си струва все пак да си останем вкъщи и да отидем в роднитге санаториуми и курорти? Кои региони сега най-активно развиват туризма? И какво се прави, за да поевтинеят поне с малко картите за почивка? На тези и други въпроси, вълнуващи читателите на рубриката "Делова закуска" в "РГ", отговори ръководителят на Ростуризъм Александър Радиков.

Да почиваш в Русия

"Пробив в това отношение направиха Алтайският край, Бурятия, разказа Радиков. - Активно се развива туристическият сектор в Краснодарския и Ставрополския край. Участници във федералната програма станаха 18 региона, в т.ч. и територии в Северен Кавказ, към този процес се присъединиха Ингушетия и Чечня".
Стои задачата за развитие на автомобилния туризъм. Трябва да се построят качествени пътища, за да може да се достига до живописни места. "Тук голяма роля играят дори не федералните пътища, а регионалните магистрали, казва ръководителят на Ростуризъм. - Сега в Русия се създават автомобилни клъстери, в частност в Бурятия и в Алтай. Те ще включват разклонена мрежа от пътища, безопасни стоянки, където ще може да се хапва, да се пренощува, да влезете в интернет, да заредите електрическите си прибори. Автоклъстерите са важни за южните направления, защото в Русия има немалко туристи, които пътуват на юг със своите автомобили".
Сега във ведомството се обсъжда нуждата от нов закон за туризма. Старият е приет още през 1996 г., когато икономиката беше съвършенно друга, друга беше и ситуацията на пазара. Ростуризъм предвижда да предложи концепция за новия закон през следващата година.

Данъчно облекчение от 13% от цената на картите

Какво може да намали цената на картите за почивка за нашите курорти? В Русия има уникална санаторно-курортна база, каквато няма никъде другаде по света. Но да почиваш, например в санаториума Белокуриха в Алтай, е по-скъпо отколкото да отидеш до Тайланд, въпреки че не ти се налага да летиш през океана.
"Рехабилитацията не е евтина никъде по света. Що се отнася до нашите санаториуми, то те плащат данъци, разяснява Радиков. - И доста голям имуществен данък. Поради това е по-целесъобразно да има данъчни ваканции макар и само за строящите се санаториуми и пансиони".
Още един проблем за руските санаториуми, който води до ръст на цената на картите за почивка е сезонността. Ръководителят на Ростуризъм съобщи, че заедно с министерството на културата са внесли за обсъждане предложение за предоставянето на социални облекчения за тези, които купуват карти за почивка в руските санаториуми извън туристическия сезон. Т.е. на човек, който купи такава карта, да му се възстановят 13% от нейната стойност, като сумата се приспадне от подоходния му данък.

Чекове за отпуска

В момента се разработва и един друг механизъм. Става дума за това гражданите да получават чекове за отпуска, подобни на тези, които се използват във Франция, Швейцария, Италия.
Как работи тази система? Има емисионен център, който издава чековете за отпуска. Те биват закупувани на едро от предприятията. Средствата, с които се купуват чековете, не се облагат с данък печалба. Това е изгодно на предприятието. След това то ги реализира сред работниците си по различни категории: за 30, 50, 70% от стойността на картата за почивка, в зависимост от социалните облекчения, които използва работникът и други обстоятелства. На свой ред работникът заплаща с тези чекове туристическите услуги: санаториумът, хотелът и дори храната в ресторанта. Т.е. парите, които в началото са излезли от бюджета, се връщат, когато човек предяви чека за изплащане. Това е сериозен стимул за това туристическите услуги да бъдат желани целогодишно, защото държавата ще може да регулира този въпрос и няма да позволява, например, чековете да се използват извън "мъртвия сезон". "Това, първо, ще осигури целогодишно натоварване на санаториумите, отбелязва Радиков. - Второ, това ще даде на хората, заети в бранша, стабилна работа. Трето, ще стимулира производството на туристически продукти и услуги. Четвърто, ще позволи на отрасъла да заработи допълнителни средства. Чуждестранният опит сочи, че човек, който плаща за картата си за почивка с чекове, плаща допълнително немалко от собствените си средства за съпътстващи услуги".
Когато в Русия реално ще заработи тази система? Радиков не дава конкретни срокове. Но изглежда, че вече са готови да заложат на чековете. "Навремето туризмът в Швейцария е започнал да се развива за сметка на такива чекове за отпуска. Следвоенна Франция е била в руини, но с такива чекове е бил стимулиран вътрешният туризъм. Появили са се нови обекти към които после се насочил целият свят", напомни той.

А какво да правим с Египет?

100 000 наши съотечественици сега почиват в Египет. 60 000 са си купили карти за почивка, 20 000 сърфисти и гмуркачи пътуват самостоятелно. А има и 30-хилядна руска диаспора. Когато в Египет беше спокойно, много хора си купиха евтини апартаменти край морето. Но сега почивката в Египет може са бъде наречена буквално метежна.
Струва ли си да си отиваш на почивка там и какво трябва да правят тези, които вече се намират в страната? "Египет за Русия е приятелска страна, но сегашната ситуация там много ни тревожи", не скрива Радиков. - Мащабните демонстрации за смяна на властта вече доведоха до човешки жертви. В това число и сред чужденците. Неволни жертви на събитията могат да станат и руските туристи. Непрекъснато повтаряме, че в никакъв случай не трябва да се напускат курортните зони - Хургада, Шарм ел Шейх. А най-добре е да се намирате в пределите на територията на хотела. Още повече че манифестации има и в курортните градове".
Сега в Египет работи щаб на Ростуризъм. Наскоро негови сътрудници се срещнаха с губернатора на провинция Червено море, където е разположен курортът Хургада, с директора на летището, шефа на полицията и с представители на военните, които контролират ситуацията в Египет, а също и с представители на местните туристически компании. Губернаторът увери, че египетските власти правят всичко възможно за осигуряване на безопасността. Курортът работи 24 часа, патрулира се от военни, усилена е охраната на хотелите и летището. Местното население, 80% от което е заето в туристическия сектор, е помолено да не митингува.
Но както се казва, може да се случи всичко. "Ако възникне реална заплаха за живота и безопасността на руските туристи, министерството на външните работи може да препоръча на гражданите да се въздържат от пътуване в тази страна с цел туризъм. В този случай туристите, които вече са купили карти за почивка, но още не са заминали, трябва да се обърнат към агенциите, от които са купили картите. Туроператорите са длъжни да им възстановят парите в пълен обем", съветва Радиков.
Сложна е и ситуацията в Турция. Създава се впечатление, че това са звена от една верига. "Мисля, че природата на социално-политическата криза в Египет и Турция е различна", не е съгласен ръководителят на Ростуризъм. - Защото принципите на държавно устройство се различават в двете страни. Не съм склонен да мисля, че в Турция е възможен революционен вариант на развитие на събитията, както в Египет. Все пак в Турция са по-развити демократичните институти. И това, че гражданското общество изразява своя протест, е нормално за демократична държава. Но е важно формите на протеста да носят цивилизован характер и да се намират в полето на правото".
Туризмът има водеща роля и за двете страни. Нито една от противоборстващите страни не е заинтересована от това сегашните сътресения да ударят по този пазар, смята Радиков. Още повече че Египет има печалния опит от 2011 г., когато заради избухналата революция бяха прекратени всички туристически програми. За две седмици нашите туристи напуснаха хотелите. "Надяваме се, че сега ще избегнем това", казва ръководителят на Ростуризъм.

Почивката в санаториума Белокуриха излиза доста скъпо

100 000 руснаци почиват в Египет. Тъй като ситуацията в страната остава неспокойна, туристите не бива да напускат курортните зони

Само 35 души остават в ТЕЦ "Марица Изток 3"

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 129

Правителството продаде ДЦК за още 200 млн. лв.

автор:Дума

visibility 1182

/ брой: 129

Икономиката в България ще нарасне с 2,3% през 2024 г.

автор:Дума

visibility 1297

/ брой: 129

Политика на писмата

автор:Александър Симов

visibility 1279

/ брой: 129

За секретната "индикативност"

visibility 1195

/ брой: 129

Отвратителна вакханалия

visibility 1110

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ