На лов за дрога
Специалните служби приемат нови методи за борба с наркомафията
/ брой: 72
Владимир Богданов
Повече от 400 тона наркотици иззеха напоследък специалните служби на държавите членки на Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКБ). Това заяви в интервю за "Российская газета" генералният секретар на ОДКБ Николай Бордюжа.
- Авторитетът на вашата организация видимо се увеличи не само в ОНД, но и в по-далечната чужбина. Работата ви за борба с наркотрафика бе отбелязана и в ООН.
- Ние достатъчно активно, особено през последно време, се занимаваме с този проблем. И имаме добри резултати. Изградили сме сполучливи взаимоотношения с много държави, имаме конкретни форми за работа. В съвместните операции участват специалните служби на близо 25 страни. Трябва да кажа, че в Управлението на ООН по наркотиците и в други структури, които се занимават с въпросите на наркотрафика, отбелязват: ОДКБ е една от най-активните организации, която е загрижена за проблемите на наркотрафика и, най-важното, приема практични мерки за отстраняването на тази, в буквалния смисъл, световна заплаха. Генералният секретар на ООН много пъти е говорил за много положителния опит на ОДКБ в тази сфера.
- Вие неведнъж сте споменавали, особено напоследък, за опасността, която идва сега от Афганистан, особено с изтеглянето на коалиционните сили. Не сте ли променили гледната си точка?
- Не, разбира се. Потокът на дрога не само не намалява, той се увеличава. И което е най-страшното - в тази редица на нелегални наркотици все по-голям става делът на хероина. Ако преди вкарваха "трева", сега носят вече индустриално преработен наркотик. А това е много по-страшно.
- В последния доклад на ООН за наркотиците направо е казано, че делът на хероина в САЩ рязко се е увеличил, той изтласква модния кокаин. В Русия цената на този наркотик се увеличава заради същественото изземване на тази дрога. Но пък се увеличават доставките на кокаин и синтетичните наркотици от Югоизточна Азия, например "спайсите".
- Всичко това върви по вече разработени канали. Ние също регистрираме, че при нас се увеличава делът именно на тежките наркотици.
- Вие имате ли някакви контакти с американските си колеги?
- До неотдавна те достатъчно активно участваха в нашите акции. Например при провеждането на операцията "Канал" сътрудниците на американската Агенция за борба с наркотиците (DEA) присъстваха постоянно в качеството на наблюдатели. Контакти има, те не са прекъсвани. Но като се има предвид какво става сега в света, позициите на САЩ на тази дъга на нестабилност често отива към дестабилизация. Това само вреди и на тях, и на всички останали. Между другото, ръководителят на Федералната служба за контрол над наркотиците в Русия Виктор Иванов също е в санкционния списък. Това говори много за гледната точка на САЩ.
Американците обаче са принудени да контактуват с нас. Те прекрасно разбират, че без руските си колеги, без потенциала на ОДКБ те няма как да се справят. Нашата наркополиция е много активна.
- Как се осъществяват съвместните операции на специалните служби от страните на ОДКБ? Привличате ли други страни за тези акции?
- Ние привличаме за нашите съвместни акции специалните служби от близо 25 страни, които не влизат в ОДКБ. По инициатива на Координационния съвет на ръководителите на компетентни органи за противодействие на наркотиците на държавите членки на ОДКБ (КСОПН), който се оглавява от Виктор Иванов, ние каним спецслужбите от различни страни да участват в антинаркотични операции. Разбира се, това се осъществява след съгласуване с ръководителите на държавите членки на ОДКБ.
- Можете ли да дадете примери за най-характерните акции през последно време?
- Всяка година ние правим няколко етапа от операцията "Канал". Миналата година направихме акцията "Канал-Долина". В Чуйската долина за първи път силите на специалните служби на държавите членки на ОДКБ разкриха почти всички посеви на наркосъдържащи растения, каналите за транспортиране на наркотици. Проведена бе също така операцията "Канал-Южен капан" в Таджикистан. Съвместно специалните служби на Таджикистан, Киргизстан, Казахстан, Русия и Армения спряха канали за прехвърляне на наркотици - планински пътеки, пътища, контролирахме движението на транспорта. Руските специални подразделения участваха в антинаркотичните учения "Гръм-2013" в южната част на Киргизстан, в т.нар. сива зона. Там много трудно се контролира границата. Но ние успяхме да затворим на практика всички най-интензивно използвани маршрути за прехвърляне на дрога на височина до 4 хиляди метра над морското равнище.
- А какво можете да кажете за конкретните резултати, колко наркотици успяхте да хванете?
- За няколко години, през които се прави акцията "Канал", ние сме заловили над 400 тона наркотици, близо 10 хиляди ствола оръжия. С това количество оръжие може да се въоръжи цяла стрелкова дивизия. Заловихме също така огромно количество експлозиви, боеприпаси. Открихме много хора, обявени за издирване, арестувахме близо 1500 наркопрестъпници. Тази операция дава резултат не само от гледна точка на противодействието на наркотрафика, но и по други направления. Например, бяха разкрити престъпни транзакции на редица фирми, заподозрени, че са свързани с наркотрафика, за над 1,3 милиарда рубли.
Между другото, с нас винаги много активно взаимодействат иранските специални служби. Те действат много ефективно. Ние проведохме локалната операция "Канал-Кавказ" в Армения. Заловихме близо 15 тона дрога. От тях около 10 тона хванаха иранските колеги. Във всички операции като наблюдатели участват представители на ОССЕ, на Интерпол.
- Афганистанският хероин идва при нас предимно през Таджикистан. Как си взаимодействат руските и таджикистанските специални служби?
- Взаимодействието на нашите ведомства винаги е било и си остава традиционно добро. С всички служби контактите са най-делови, без каквито и да било проблеми, нюанси в политиката и т.н. По инициатива на руската страна на специалните служби на Таджикистан и Киргизстан се оказва съществена материална и финансова помощ. Това, разбира се, укрепва контактите, съвместната дейност и помага да се увеличи работоспособността и ефективността на работата на тези служби.
- Вие участвате ли по някакъв начин в обучението на наркополицаите от други страни? Например, руският наркоконтрол откри център за подготовка в Латинска Америка. Имате ли и вие нещо подобно?
- С решение на Съвета за колективна сигурност през декември миналата година Сибирският институт ФСКН на Русия получи статут на базово учебно заведение за антинаркотичните ведомства на държавите членки на ОДКБ. В този институт е организирана подготовка на специалисти в сферата на борбата с наркотрафика.
Общоруският институт за повишаване на квалификацията (ВИПК) на вътрешното министерство на Русия в Домодедово е също така базово учебно заведение на ОДКБ. Там заедно с афганистанци се подготвят представители на държавите членки на ОДКБ.
- Колко приблизително личен състав в страните на организацията участва в антинаркотичните операции?
- Ако се провежда акция като например "Канал", задействаме от 50 до 60 хиляди души в активната й фаза.
- Основният доставчик на специална техника Русия ли е? Или съществува някакъв център, където се правят съвместни разработки?
- Специалната техника държавите купуват, изхождайки от потребностите си, от много страни, не само от Русия. Но огромният дял от тази техника се пада на нашата страна. Всичко това обаче е на двустранна основа. Засега в рамките на ОДКБ няма такъв център, който да координира търговията със специално оборудване. Като правило, разбира се, това е руско производство. Въпреки че съществуват и съвместни разработки. Те за съжаление, обаче не са толкова много.