29 Януари 2026четвъртък07:47 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

На краставичар краставици...

/ брой: 269

автор:Искра Милева

visibility 2375

София ще е първата община с общинска полиция. Това се похвали вчера избраната за кметица Йорданка Фандъкова. И то не кога да е, а при отчета за едногодишното й управление на София. Билетчето за градския транспорт щяло да остане на същата цена и догодина. Нямало да се вдигат данъци и такси. Имало планирани нови 1000 места в детските градини. Ще се свалят незаконни рекламни билбордове. Снегорините били готови за първия сняг. И т.н., и т.н.

 

Все хубави приказки. Няма лошо София да има общинска полиция. И може би всеки родител е готов да му бръкнат в джоба за необходимите 2,6 млн. лв. на година за общинските полицаи. Та поне детето му да минава спокойно през тъмните и мръсни подлези. Няма лошо и билетчето да си остане на същата цена. Защото тя скочи за около десетина години феноменално. Няма лошо и да има нови места в детските градини. Не е лошо и да се махат рекламите на поставилите ги незаконно.

 

Само дето всичко звучи като една хубава приказка, разказана дни преди общинарите да трябва да приемат бюджета на София за 2011 г. Разказана хубаво, защото този път не се знае ще вържат ли ГЕРБ необходимите гласове. Защото сините взеха, че биха бойкот. Дори предрекоха нова криза с боклука на софиянци. От което, между другото, избраната за кметица взе, че силно се учуди. Според нея дори отпадъците били намалели с 80 000 тона тази година. Иначе Фандъкова клекна и обеща още тази седмица да бъде обсъден бюджетът за догодина със сините.

 

Само дето хич не е за чудене. За чудене е как боклукът ще да е намалял при ставащите все повече софиянци и липсата на завод. Защото се оказа, че екскметът и премиер Бойко Борисов е направил първа копка само на инфраструктурата за съоръжението. Така че хич да не се чуди Фандъкова, ако София отново замирише след първото топене на снега. Хич да не се чуди избраната за кметица, ако и догодина скочат майки и бащи, за чиито деца няма място в градините. Хич да не се учуди и ако снегорините отново се "успят" и уволняваме след "сняг качулка" шефове на почистващи фирми. И хич да не се чуди, че ще й се наложи да вдигне и данъци, и такси, и билетчета, махайки рекламите. Защото те са единствената алтернатива са събиране на повече приходи в хазната на "Московска" 33 и няма логика да се отсвирват с лека ръка. И хич не е за чудене дали Фандъкова отново ще бъде избрана за кметица на следващия вот. Защото някак си в София или в държавата не вируват само партиите ГЕРБ и СДС. Така че някак си нелогично звучи да се обсъжда един бюджет само между двете политически сили.

 

А иначе хвалбите, че София ще участва по 60 международни проекта и т. н., звучат добре. Но едва ли някой вече ще им се върже. Нищо че самата Фандъкова си самонаписа оценка добър или много добър за своето управление. Той, народът, си е казал: "На краставичар краставици да продаваш".




Внимавайте с подозрително ниските цени на бензин и дизел

автор:Дума

visibility 999

/ брой: 18

80% от млечните продукти у нас са на една фирма

автор:Дума

visibility 1013

/ брой: 18

Всеки трети IT специалист е с единия крак в чужбина

автор:Дума

visibility 882

/ брой: 18

ЕС и Индия подписаха търговско споразумение

автор:Дума

visibility 880

/ брой: 18

Москва знае имената на предателите на Мадуро

автор:Дума

visibility 1113

/ брой: 18

Рюте отхвърли призивите за европейска армия

автор:Дума

visibility 998

/ брой: 18

Виктор Орбан привика украинския посланик

автор:Дума

visibility 1094

/ брой: 18

Медийният герой

автор:Александър Симов

visibility 1518

/ брой: 18

Столична PR агенция

автор:Ваня Григорова

visibility 1600

/ брой: 18

Искате пожизнена втора пенсия?

автор:Дума

visibility 893

/ брой: 18

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ