28 Март 2024четвъртък12:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

На гол тумбак - чифте евро

Бизнесът у нас е интубиран и на изкуствено дишане, а те щели да искат от него "дейности" за въвеждане на единната валута

/ брой: 9

автор:Валентин Георгиев

visibility 528

"Очакванията ни са страната ни да се присъедини към еврозоната през 2024 г." Това разбираме от думите на министър Кирил Ананиев, който участва във виртуална среща на годишния форум на Euromoney за Централна и Източна Европа. За целта се подготвял Национален план за въвеждане на еврото в България, в който детайлно ще бъдат описани дейностите, които трябва да се предприемат от българските власти и бизнеса за успешното въвеждане на единната европейска валута в страната. 

Дали този фанфарен оптимизъм е израз само на дежурните речи, характерни за подобни форуми, или наистина властите у нас си вярват. Защото на цялото ураджийство перфектно му пасва определението "на гол тумбак - чифте евро". 

В официалното съобщение на финансовото министерство четем: 

"Работим интензивно, така че да спазим времевата рамка и определения минимален срок за престой в ERM II. Към момента не се очертават сериозни рискове от неизпълнение на някой от поетите ангажименти. Разбира се, изпълнението на критериите от Маастрихт е относително спрямо динамични параметри, формирани от държавите членки в еврозоната, които е трудно да бъдат прогнозирани в рамките на настоящата несигурна среда", застрахова се министър Ананиев.

Не знам как и доколко "интензивно" работи правителството, но бизнесът у нас отдавна е интубиран и на изкуствено дишане. Мерките, с които уж го подпомагат, не само не вършат особена работа, но и не стигат до засегнатите фирми. И тази агония изглежда няма да спре скоро. Да искаш от него да инвестира в нещо допълнително, за да се адаптира към изисквания за въвеждане на еврото в предстоящите месеци, пък и година-две, 

означава да го доубиеш 

Това днешните управляващи наистина го могат.  

В голямата си част бизнесът не одобрява и не ползва антикризисните мерки на правителството, а тези, които ги ползват, се оплакват от бавно прилагане и бюрокрация. В същото време очаквано бизнесът изпрати тежка година със спад в оборотите, съкращения на персонал и продължаващи проблеми с условията за правене на бизнес. Очакванията за 2021 г. не са никак оптимистични. Така може да се обобщят резултатите от традиционната анкета на Българската стопанска камара, проведена в края на миналата година сред 810 микро-, малки, средни и големи предприятия от цялата страна и от всички сектори на икономиката. И наистина, завчера стана ясно, че само за седмица след новогодишните празници безработните у нас са се увеличили с над 15 700!  

Едва 17 на сто от бизнеса, участвали в анкетата, одобряват антикризисните и противоепидемичните мерки на правителството, а 27 на сто подкрепят противоепидемичните. За сравнение - при предишната икономическа криза през 2009-2010 г. тогавашните антикризисни мерки са били оценени положително от 29 на сто от бизнеса.

"Бих искал да подчертая, че пандемията представлява много голямо сътресение за световната и европейската икономика, в това число и за българската, с много тежки социално-икономически последици, но вярвам, че тя няма да бъде фактор за удължаване на престоя ни в ERM II.", надява се в същото време Ананиев. 

Този 

болнав оптимизъм

обаче бива охладен не от друг, а от самата Европейска централна банка (ЕЦБ). И не толкова заради пандемията, а заради факторите, свързани с хроничната корупция, лошата бизнес среда и качеството на работа на институциите. От там деликатно се подсказва на България, че не е готова за еврото. 

"България и Хърватия (която също е кандидатка - б.а.) трябва да направят значителен прогрес в качеството на институциите и управлението. София и Загреб имат много голям прогрес в овладяването на макроикономическите дисбаланси, но все още трябва да направят значителни стъпки по посока на по-добри институции и управление."

Това е записано в анализ на четирима видни икономисти на Европейската централна банка, разпространен от регулатора преди дни във връзка с пътя ни към еврозоната. Експертите от Франкфурт предупреждават България и Хърватия, че точно тази крачка ще бъде решаваща, за да се даде зелена светлина за въвеждането на еврото в двете държави, особено в условията на пандемия от КОВИД-19, която има сериозни преки отражения върху икономическия живот и може да доведе до различни отклонения.

И нещо наистина впечатляващо като извод, което би предизвикало присмех у мнозина, и то с право: "Правителството трябва да въведе реформи напук на натиска от групи със сенчести интереси, да изгради фискални буфери и да приложи други антициклични мерки. Ако това не се направи заради слаби институции и отлагане на реформи, ще се влоши капацитетът на държавата да се адаптира към еврото." Като си знаем какво ни е правителството и чии интереси обслужва, такива препоръки са за старата ми шапка.

Освен това се оказва, че 

сме изпуснали инфлацията

Още в първия конвергентен доклад през 2020 г. от ЕЦБ предупредиха, че България не изпълнява всички числови критерии за приемане на еврото, защото инфлацията е по-висока от референтната. 

Сега отново и от ЕЦБ, и от ЕК отбелязват, че поскъпването на живота в страната ни е далеч над стойностите, които се изискват. През март 2020 г. 12-месечният среден темп на инфлацията в България е 2,6%, т.е. доста над референтната стойност от 1,8% по критерия за ценова стабилност, посочват от Франкфурт. Бедна ни е фантазията какво може да се случи с цените, ако поскъпването продължава все така, но това е друга тема. 

Да му мислят бъдещите управници! Цели сектори "плачат" за реформи, а най-зле е положението с безумно раздутата държавно-общинска администрация! 

За 12 години нула реформи! Вместо тях - чекмеджета пълни с пачки, къщи на Росенец, къщи в Барселона, къщи в Бояна, къщи за тъщи, ТЕЦ-ове на безценица, корупция и бедност... С такъв ли "просперитет" ще ни приемат в клуба на богатите?

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 172

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 144

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 164

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ