МЗ предлага минималната заплата на сестрите да бъде над 2000 лв.
Все още 30 000 медицински специалисти не достигат у нас
/ брой: 223
Минимална заплата от над 2000 лева за медицински сестри предлага Mинистерството на здравеопазването. В момента 30 000 сестри не достигат, а след 10 години над 1/3 от тях ще се пенсионират, посочиха от ведомството.
В анализ на стратегията за решаването на проблема с недостига на медицински специалисти е записано, че според регламента за определяне на минимална заплата, която да е в размер на 90 на сто от средната, към момента това са 2066 лева. Според МЗ тази сума е почти достигната в едва две от 61 държавни и 1 от 120 общински болници. От здравното министерство заявиха, че документът още е в работен вариант.
Крайната цел е до 2030 г. броят на сестрите да се увеличи с 30 на сто. За да стане това, специалността трябва да завършват по 1800 студенти през следващите 20 години. В момента те са по максимум 850 годишно.
Заради натоварването и под средното за страната заплащане желаещи да работят се намират трудно. Особено критично е в детските клиники и болници.
Столичната педиатрия предлага възнаграждения над тези, планирани от здравното министерство, но въпреки това в момента там не достигат 15 сестри. „На няколко пъти бяхме на крачка да прекратим дейността на стратегически отделения заради дефицит на медицински сестри, но за щастие това не се случи. Няма гаранция обаче, че в следващите месеци ситуацията няма да се промени. Сестрата е медикът, който е най-близо до болния. Ако приемем, че лекарят е мозъкът, сестрата е ръцете на системата", коментира д-р Благомир Здравков, директор на СБАЛДБ „Проф. д-р Иван Митев". Той подчерта, че заплатите се определят от лечебните заведения в рамките на тяхната автономност и зависят от обема дейност. Трябва да има държавна политика на надпартийно ниво, за да има прогрес след 5-6 години, смята д-р Здравков.
От Института за пазарна икономика също са анализирали проблема с недостига на медицински сестри. "Ние имаме раздута мрежа от болници при много по-голямо население. От друга страна, те могат да се премахнат от места, на които нямат работа - като например детските градини", смята Адриан Николов от ИПИ. Мярка според него може да бъде и по-кратко обучение с една година, както е в други държави.