МЗ крои здравната карта на тъмно
Гонят частни кабинети и лаборатории от държавни и общински болници
/ брой: 157
Срещите и съвещанията на МЗ за здравната карта в Бургас, Ямбол и Стара Загора са закрити за редовите лекари и медицинския персонал, а тесният кръг, в който се провеждат, е подбран от чиновник във ведомството, за да не бъдат задавани на министърката неудобни въпроси. Това научи ДУМА от медицински работници.
Прекратява се дейността на лечебни заведения на територията на държавни или общински болници, които не са тяхна собственост. Тази промяна предлага МЗ в Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ). "Това гарантира загуба на човешки живот", коментират медици. Ще ограничи възможността пациенти с остър инфаркт и инсулт своевременно да стигнат до най-близкото специализирано заведение за инвазивна кардиология, смятат специалистите.
ДУМА припомня, че над 1/3 от катетризационните лаборатории са на територията на София, а повече от останалите в няколко големи града. Според запознати, не само модерно оборудвани лечебни заведения, но и лаборатории и частни кабинети ще бъдат изгонени от държавните и общинските болници. Какво ще спечелят държавните болници с изгонването на частните кабинети, лаборатории и лечебни заведения от изоставените държавни сгради, питат се медиците. Когато в сградите на държавни и общински болници останат само ДКЦ-тата, които са тяхна собственост, пациентът остава без право на избор, смятат докторите.
За да има "движение" и "работа" за болницата, на лекарите в ДКЦ-то се нарежда да бъде хоспитализиран пациентът, независимо дали е за болница или може да се лекува и вкъщи, а на доктора от ДКЦ-то се спуска план за брой приети пациенти. Медици недоумяват защо ГЕРБ не изпълнява политическата си програма за публично-частно партньорство и приватизация в здравеопазването и какво ще спечели МЗ от прелицензирането и прекатегоризацията на здравни заведения, които вече имат разрешителни от МЗ по приетите медицински стандарти и са акредитирани.