МВР прехвърля на областните управители проблемите с оградата по границата
Вътрешното министерство няма отношение към отстраняването на скъсванията и пропаданията на оградата по границата с Турция. Това е отговорност на областните управители. МВР не е длъжно и да поема разходите по рехабилитацията на друг вид инфраструктура, която е разрушена по време на изграждането на оградата.
Това става ясно от отговор на вътрешния министър Валентин Радев на въпрос на депутатите от ПГ "БСП за България" Виолета Желева и Никола Динков.
Двамата отправят въпрос към шефа на МВР по повод пътища, компрометирани и разрушени при изграждането на граничната ограда. Предвижда ли се рехабилитация на този път със средства на Националния бюджет, респективно от средствата за ремонт и поддържане на оградата, тъй като собствените средства на общината са силно ограничени, питат двамата депутати.
МВР и Гранична полиция нямат отношение по казуса, казва Валентин Радев. Министърът се аргументира с постановление на Министерски съвет, с което е възложено проектирането и изграждането на временно възпрепятстващо съоръжение (ВВС) и прилежащ път към него на българо-турската граница на областните управители на Област Хасково, Област Ямбол и Област Бургас, чиито територии граничат с Република Турция.
Областните управители са бенефициент на средствата, отпускани от Министерския съвет, необходими за проектирането и изграждането на въпросната ограда. Отчитайки това обстоятелство, контролът по осъществяване на споменатите дейности и евентуални причинени щети върху вече изградената инфраструктура вследствие на строителството следва да се осъществяват от областните управители, които са страна по сключените договори за изграждане на ВВС, добавя министърът.
Така стои и въпросът с общинския път село Радовец - село Филипово - село Присадец в община Тополовград. След приключване на строително-монтажните работи са запълнени с чакъл и подравнени отделни участъци от същия път.
Съгласно Закона за пътищата управлението на общинските пътища се осъществява от кметовете на съответните общини, продължава обясненията си Радев. Това включва и организиране, възлагане, финансиране и контрол на дейностите, свързани непосредствено с проектирането, изграждането, управлението, ремонта и поддържането на пътищата. С оглед на горното, кметът на община Тополовград, следва да планира рехабилитация на пътя, като потърси съдействие от Областния управител на Област Хасково, който се явява възложител на изграденото съоръжение и прилежащия път към него, уточнява Радев.