![](images/2022/06/75851.jpg)
МС прие актуализацията на бюджета
Най-важното е антикризисните мерки да бъдат подкрепени до 24-17 юни, заяви Георги Свиленски
/ брой: 110
Юлия КУЛИНСКА
Актуализацията на бюджета за тази година беше приет от правителството и беше внесен вчера в НС. Не харчим повече пари, даваме ги на хората в нужда, заяви преди заседанието примиерът Кирил Птеков, който представи акцентите, които по-късно бяха приети. Пенсиите се увеличават с 60 лв. плюс 10%. Таванът им става 2000 лв. За последните 12 месеца минималната пенсия се е повишила от 300 лв. на 467 лв., а за последните 12 години преди това то е само със 100 лв, каза Петков. Бензиностанциите ще намалят цената на дизела и бензина без добавки с 25 ст. на литър, посочи Петков и добави, че ел. енергията и втечненият газ се освобождават от акциз. Намалява се ДДС на парното с 9%, а на хляба става нула. Ще има данъчни облекчения за младите. "Мерките за 2 млрд. лв. са безпрецедентни. Хубавото е, че те не са проинфлационни, защото крайният дефицит остава на 4,1", коментира той.
По-късно стана ясно, че министрите на ИТН Гроздан Караджов, Теодора Генчовска и Радостин Василев са напуснали заседанието на МС след отказа за пари за увеличение на заплатите в МВнР и за пътни проекти. Министър Александър Николов не е присъствал на заседанието.
Не е добър знак напускането на когото и да било от което и да било заседание, коментира председателят на ПГ "БСП за България" Георги Свиленски. Според него несъгласието трябва да бъде изразено с аргументи и разум, за да бъде чуто от коалиционните партньори. По думите на Свиленски най-важното е бюджетът да бъде приет до 24-17 юни, за да може от 1 юли пенсионерите да получат новите си пенсии и семействата да получат подкрепата, която очакват.
Андрей Гюров, председател на ПГ на ПП, призна, че по време на експертните съвети на коалицията е имало напрежение, недоразумения или висящи въпроси. Партньорите обаче са се разбрали да ги изяснят между първо и второ четене на актуализацията.
Най-вероятно министрите ни са напуснали, след като нищо от предложенията им не е оценено, заяви депутатът от ИТН Любомир Каримански. Той допусна, че реформите се отлагат за 2023 г., след като финансовият министър Асен Василев обяснил, че в актуализацията няма реформи, а само антикризисни мерки. От ДБ пък определиха напускането на министрите като емоционално.