18 Юни 2024вторник15:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Москва с ултиматум към София

Имаме срок до пролетта да вземем решение за АЕЦ "Белене"

/ брой: 274

автор:Дума

visibility 1123

Най-късно до пролетта на следващата година България трябва да вземе решение за АЕЦ "Белене" и да подпише с руската страна споразумение за създаване на проектна компания за централата. Това съобщи пред български медии в Москва генералният директор на държавната руска ядрена корпорация "Росатом" Сергей Кириенко. Ако този срок не бъде спазен, изпълнителят по проекта - "Атомстройекспорт", ще пренасочи готовото оборудване за "Белене" за друг ядрен проект и Русия няма да иска да стане акционер в българската централа, обясни Кириенко.
По думите му по време на посещението на руския премиер Владимир Путин в София по-рано този месец Москва е представила искането си за акционерен дял в АЕЦ "Белене", като обсъжданият вариант е Русия да участва с между 30 и 40% в бъдещата проектна компания. Шефът на "Росатом" призна, че все още има риск АЕЦ "Белене" да не се случи.
Русия няма да свали цената на проекта до исканите от българското правителство 5 млрд. евро, категоричен бе Кириенко. Според него реалната цена на централата е не по-малко от 6,7 млрд. евро, която при двустранните преговори е била смъкната до около 6,4 милиарда. Ако Русия направи още компромиси в тази посока, проектът ще се строи на загуба, обясни Кириенко.
Тъй като ситуацията е уникална и почти всичко, което е необходимо за станцията е поръчано и изготвено, руската страна е направила компромис и е приела предложението и сега фиксираната цена е около 6,4 млрд. евро. Кириенко заяви, че тя не може да става по-ниска, а цена например от 5 млрд. евро е безсмислена и няма да се обсъжда от никого.
Кириенко посочи, че от руска страна са направили много компромиси по проекта АЕЦ "Белене". "Като се сравнят условията на действащите споразумения и това, на което се съгласяваме сега, разликата е като небето и земята", допълни генералният директор на "Росатом".
По думите му през последните години са водени много сложни преговори между корпорацията, българското правителство и НЕК, като от българската страна са искали непрекъснато намаляване на цената на проекта. Генералният директор на руската компания посочи, че най-сложното изискване на българския премиер Бойко Борисов е било променящата се въз основа на инфлацията цена да стане твърда. "Росатом" е отговорила на тези изисквания, но партньорите на руската корпорация не са били съгласни с изискването за фиксирана цена. По тази причина "Росатом" трябва да им плаща, ако цените се променят заради инфлацията. По думите на Кириенко корпорацията може да поеме рисковете, че всичко по проекта АЕЦ "Белене", което се доставя от страна на Руската федерация, ще има фиксирана цена.
"Ние сме готови по този проект да работим с невисока рентабилност, но ще е мъчно да се изостави, защото в момента в света няма друга такава централа, която да е в такава висока степен на готовност и толкова бързо да може да се изгради", допълни Сергей Кириенко. Той посочи, че площадката за АЕЦ "Белене" е готова, проектът е изцяло готов, минал е експертиза и от страна на българските, и от страна на руските и европейските органи.
Руската корпорация и европейските й партньори през цялото време са произвеждали необходимото оборудване и първият комплект за централата може да бъде доставен още следващата година. По думите на Кириенко, ако септември месец 2010 г. се сложи първият бетон, то първият блок ще бъде пуснат през 2016 г.
Според Сергей Кириенко проектът е много добър и той е убеден в рентабилността му. Руската корпорация е готова на 100% да стане акционер.
На 30 ноември Сергей Кириенко ще посети София, където се очаква да се срещне с премиера Бойко Борисов, за да продължат преговорите за АЕЦ "Белене". Тогава трябва да стане ясно колко точно ще струва изграждането на атомната електроцентрала.
Ако проектът бъде спрян, българската НЕК ще трябва да плати 1 млрд. евро неустойки, каза още генералният директор на руската държавна корпорация. Кириенко уточни, че тези 1 млрд. евро включват преките загуби и неустойките.



"Колкото повече някой ми поставя ултиматуми, толкова повече се втвърдявам", бе отговорът на премиера Бойко Борисов. Ако се прави ядрена централа, искам "тя да е най-евтината и най-сигурната в света", добави той и отново настоя да се знае колко точно ще струва проектът.
Хубавото е, че картите за преговорите за АЕЦ "Белене" вече са на масата и сега вече стана ясно, че никой никога не си е мислел, че цената на централата е 4 млрд. евро, коментира на свой ред министърът на икономиката Трайчо Трайков.

Канят се да забранят най-старите коли у нас

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 113

Енергийният министър обещава под 1,5% поскъпване на тока

автор:Дума

visibility 343

/ брой: 113

Реконструират Бетонния мост в Пловдив за 6 месеца

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 113

Експерт: Докладът ще каже, че не сме готови за еврото

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 113

НАТО иска още ядрени оръжия в готовност

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 113

Визита на Путин в Ханой скара САЩ и Виетнам

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 113

Нетаняху разпусна военновременния кабинет

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 113

ООН: Светът се проваля в битката с бедността

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 113

Екощуротии

автор:Мая Йовановска

visibility 327

/ брой: 113

Пламъкът, който продължава да гори

автор:Евгений Белий

visibility 351

/ брой: 113

Нови "ценности"

автор:Таня Глухчева

visibility 323

/ брой: 113

Социално инженерство

/ брой: 113

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ