Москва и Пекин търсят обща посока
Пълнокръвното партньорство между двете страни означава координирана политика в международните отношени, а също и задълбочаване на връзките в икономиката и всички сфери на живота, подчертаха лидерите на Русия и Китай
/ брой: 136
"Русия и Китай ще продължат да полагат усилия за развитие на всестранното стратегическо взаимодействие и партньорство", се казва в съвместното заявление на президентите на РФ и на КНР Дмитрий Медведев и Ху Цзинтао след края на преговорите в Кремъл. Припомняме, че китайският президент пристигна в Москва на четиридневно официално посещение. В програмата му освет преговорите с руския държавен глава, Ху Цзинтао ще присъства и на откриващия се днес в Санкт Петербург Международен икономически форум под девиза "Лидери за нова ера". На форума ще бъдат обсъдени три главни насоки - "Осигуряване на глобален икономически ръст", "Създаване на творчески капитал в Русия" и "Технологии, разширяващи хоризонтите".
Всъщност формалният повод за посещението на китайския държавен глава бе десетгодишнината от подписването на историческия Договор за добросъседство, дружба и сътрудничество.
Новото, което двамата лидери добавиха вчера след официалните преговори в Кремъл, е повсевместното разширяване на парнтньорството между двете страни. Сред деветте подписани документа главно място заема сътрудничеството в енергийната област.
Русия ще доставя на Китай газ при цени, които са изгодни за нея, а условията на съответния договор сега се доуточняват, заяви руският президент Дмитрий Медведев след преговорите с китайския си колега . Сред новите проекти Медведев открои "газовите договорености - западни и източни маршрути", които определи като "стратегически за десетилетия напред". На Китай тези проекти "дават стабилност и възможност да прави планове за десетилетия", а на Русия - "нарастващ пазар, дългосрочни договори при изгодни за нас цени", подчерта президентът. Според плановете по западния маршрут ще се транспортират около 30 млрд. куб. метра годишно, а по източния - 38 млрд. куб. метра годишно, като споразумението между газовите компании на двете страни е планирано до 2030 година. Очаква се тази тема да бъде обсъдена и при срещата на Ху с премиера на Русия Владимир Путин.
Руската петролна компания "Роснефт" пък започва преговори с китайските си партньори за увеличаване на доставките на петрол, както и за сътрудничество при добива на петрол на руска територия. Ше продължи сътрудничеството и в развитието на отраслите, разработващи програми за биогоривата, соларната енергетика, както и нови технологии, които засега не се съобщават.
В изявлението на двамата лидери се обръща внимание и на намеренията на двете страни да задълбочават контактите си в областта на военното сътрудничество, което е особено важен компонент в двустранните отношения.