Москов узаконява доплащането и листите на чакащите
Депутатите започнаха да обсъждат промени в Закона за здравно осигуряване
/ брой: 62
С разделянето на медицинския пакет на основен и допълнителен се узаконява доплащането от пациентите и въвеждането на листи на чакащите, затова БСП няма да подкрепи законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравно осигуряване (ЗЗО). Това заявиха депутати от левицата на започналото вчера първо четене на документа в пленарна зала.
Д-р Емил Райнов бе категоричен, че идеята на министъра за разделяне на пакета медицински услуги, заплащани от НЗОК, на основен и допълнителен, ще затрудни достъпа на хората до медицински услуги. Той е категоричен, че не е ясно нито дали НЗОК ще гарантира с бюджета си само основния или и допълнителния пакет, нито кой ще плаща допълнителния пакет, ако човек е осигурен в НЗОК и се застрахова в дружество за доброволно здравно осигуряване. Предложението на разделяне на гарантирания от НЗОК пакет от медицински дейности на основен и допълнителен Райнов нарече "генерална промяна на здравноосигурителния модел". Очевидно интерпретирал по свой си начин това изказване, Москов заяви от парламентарната трибуна, че действително това правителство прави истински реформи. Той дори се похвали, че с проектозакона се въвежда договорното начало и арбитражните комисии, но пропусна да каже, че те съществуваха до края на 2009 г., докато управляващите от ГЕРБ не ги премахнаха.
"Скъпо ни излизат експерименти от типа "проба-грешка". Още повече, че новоизбраният управител на НЗОК е твърдо против договарянето на цени и обеми", припомни Райнов. Той бе категоричен, че държавата е в дълг към системата на здравеопазване и към НЗОК, след като от 2010 г. кабинетът на ГЕРБ национализира около 2 млрд. лв. от парите на българите за здраве.
Разделянето на пакета здравни услуги на основен и допълнителен ще гарантира навременно и безплатно лечение на хората, които в момента са принудени да чакат и да си плащат, заяви министърът. По думите му сегашното здравеопазване в България не е нито гарантирано, нито безплатно. Москов се опита и да развие теорията си за здравно осигуряване на хората, които се чувстват бедни, но не попадат в системата за социално подпомагане. Той предвижда тези хора да попълват индивидуални анкети и ако се докаже, че наистина са социално слаби, държавата да поеме тяхното здравно осигуряване, увери Москов и се похвали, че досега такова нещо у нас не е правено. Според него този механизъм щял "да създаде възможност на всеки български гражданин да се осигурява за здраве - било чрез държавата, било през активни действия на НАП, било чрез собствено осигуряване".