Портрети
Мошеникът, който подлуди цяла Европа
Мистериозният Граф Калиостро предсказал падането на Бастилията в Париж през 1789 г.
/ брой: 206
Джузепе Балсамо, влязъл в историята като Граф Калиостро, е роден през далечната 1743 г. в семейството на дребни търговци на сукно и коприна. От най-ранно детство проявява бистър ум, страстно въображение и непокорност. С какво ли не се е занимавал младият Балсамо: фалшифициране на завещания и всякакви други документи, приготвяне и продажба на лечебни напитки, изработване на фалшиви паспорти, квитанции, театрални билети. Но най-блестящата му афера от младите години наистина буди удивление. Балсамо среща богатия лихвар Мурано и го убеждава, че двамата ще могат да открият огромно богатство в една пещера в Сицилия. Той предупредил партньора си, че когато стигнат до въпросното място, ще чуят необходимите инструкции от... духовете на пещерата.
И наистина, под каменните сводове се разнесъл страховит глас, който им обяснил, че за да получат огромното съкровище, трябва да оставят пред входа на пещерата 60 унции злато. Лихварят Мурано се поколебал за миг, но алчността му надделяла. Върнал се у дома и скоро донесъл златото. Едва влязъл в пещерата и от мрака го нападнали четири "демона". Злите сили завлекли стареца навътре, здравата го напердашили, след което му обещали, че съкровището само ще се открие. Разбира се, съкровището не се открило, а младият Джузепе Балсамо... изчезнал завинаги от Палермо.
След като измамил Мурано, той се отправил към Месина, където наследил графската титла на наскоро починалата му леля. Започнал да се представя като Граф Калиостро. В този период от живота си се срещнал с източния маг, арменеца Алтотас. Двамата започнали да пътуват по света и да мамят с лъжливите си гадания и предсказания лековерните хора. В един прекрасен ден Алтотас неочаквано изчезнал и Калиостро останал сам.
За да запълни самотата си, той се оженил за миловидната девойка-камериерка Лоренца Фелициани от Рим. И веднага след сватбата се заел с "възпитанието" на младата си съпруга. Първото, което й внушил, било, че в една съпружеска измяна със знанието на съпруга няма нищо осъдително...
Балсамо привличал като магнит не само наивниците, но и лицата със съмнителна репутация, които се надпреварвали да стават негови приятели. Така се сприятелил с двамата мошеници Отавио Никастро и маркиз Алиато. Те били майстори във фалшифицирането на чужди почерци и документи. Алиато успял веднъж да надхитри и ограби и самия Балсамо, като го оставил без пукнат грош. Тогава графът изпратил жена си в леглото на някакъв стар богаташ за пари.
Когато Калиостро вече бил в Лондон, съблазнил една знатна матрона не само физически, но и с обещанието да увеличи десеторно богатството й. И така лейди Фрей му повярвала, че ако закопае в градината на дома си своите скъпоценности, за една нощ те ще се увеличат десет пъти! И можете да предположите какво се е случило...
Там, в Англия, Калиостро усъвършенствал своя начин за бързо намиране на пари, като отдавал под аренда жена си. И така Лоренца започнала да примамва разни лондонски богаташи в техния дом в отсъствието на съпруга си. В сюблимния момент обаче съпругът внезапно се завръщал от "командировка" и гневът му бил наистина ужасен. С много усилия и молби неуспелият любовник успокоявал "горещото негодувание" на съпруга с помощта на солидна сума лири стерлинги.
Въпреки това един ден графът се озовал в затвор за дългове, а за да го освободи, Лоренца трябвало да приложи всичките си умения на съблазнителка.
Скоро съпрузите напуснали студената и негостоприемна Англия и се преселили във Франция. Но тук Калиостро станал жертва на собствените си възгледи за брачния живот. Неговата млада и красива съпруга, вече привикнала към свободната любов, започнала редовно да му слага рога. За да я вразуми, Калиостро решил да я затвори в Бастилията. Методът проработил. Съпрузите се помирили. Лоренца станала порядъчна и вярна жена, а Джузепе започнал да издържа семейството си с помощта на своите "магически способности".
Като се възползвал от интереса и доверчивостта на хората към всичко тайнствено, той се заел да произвежда "еликсир на младостта", да продава номерата на "печелившите" билети от лотарията, да прави алхимически опити за добиване на злато и брилянти. Неговите трикове за превръщането на обикновени железни пирони в златни и на стъкла в брилянти се понравили на местните масони. Те го привлекли в една от своите ложи и започнали щедро да го финансират.
Скоро Джузепе "гастролирал" из Франция, Германия и Англия, където на магически сеанси разказвал, че е имал среща със самия Исус Христос в Индия, че познавал Александър Македонски, и мнозина му вярвали и плащали, за да го видят.
Калиостро обиколил голяма част от Европа, стигнал дори до Санкт Петербург. В старата руска столица княз Потемкин се влюбил в апетитната Лоренца и това предизвикало гнева на императрица Екатерина Втора. Тук Калиостро за огромна сума се заел да излекува болното тримесечно бебе на богата търговка, но младенецът умрял от неговото лечение. Аферистът подменил починалото дето с живо, купено за двеста рубли от селяни! Обаче този път не му провървяло. Измамата се разкрила и с огромен труд Джузепе и Лоренца избягали от Русия. Като не успяла да накаже измамника, императрицата го осмяла в две от своите комедии: "Измамникът" и "Прелъстителят".
Неуспехът не попречил на графа да устройва цели спектакли, на които "от раз" изцелявал от разни недъзи хората. Разбира се, просто в момента им внушавал, че са излекувани. Освен това се заел, и то твърде успешно, с модното по онова време в Европа занятие призоваване на духове на умрели хора. И успял да го превърне във фантастично представление.
За графа се носели легенди и клюки. Той имал много почитатели, но още повече - врагове. През 1785 г. в Париж бил обвинен, че е откраднал прочутата кралска огърлица, инкрустирана с 600 диаманта. Графът бил арестуван, но по-късно освободен поради липса на доказателства. Огорченият Калиостро отново заминал за Лондон, където се представил за италиански полковник на испанска служба. Оттам той пратил писмо до френската общественост, в което предсказал революцията и разрушаването на Бастилията. В Англия графът бил посветен в масонството.
За него се казва, че бил алхимик и лекар от розенкройцерската школа, астролог, физиогномист и жрец на тайната. За Лоренца се говорело, че била някогашната вавилонска царица С.
Популярността на Калиостро растяла с всеки изминат ден. Той общувал предимно с аристократите и богатите буржоа, което му носело добри доходи. Решил да създаде в Париж своя масонска ложа. На бъдещите й членове обещавал дълъг живот - само 5557 години! Заел се с организацията й. Забогатял доста. Но на върха на славата и успеха започнал да тъгува за родната Италия. Там обаче масонството било обявено с папска була за "противно Богу дело", достойно за смъртна присъда. За Калиостро съобщили на папата и през септември 1789 г. той бил заловен и осъден на смърт като еретик и мошеник - две взаимоизключващи се обвинения. Смъртното наказание заменили с доживотна присъда. Джузепе Балзамо умира на 26 август 1795 г. в затвора на градчето Сан Лео в Апенините.
Този необичаен житейски път е вдъхновил много автори. Сред тях е Алексей Толстой, който създава малък роман за руския период в живота на Граф Калиостро. Френският композитор Адолф Адам, авторът на балета "Жизел", и германският композитор Алберт Лорцинг, известен с операта си "Цар и дърводелец", написали опери за Калиостро. Но най-интересна е може би повестта на руския писател-декадент от началото на ХХ век Михаил Кузмин - "Историята на Граф Балсамо, наречен още Калиостро". Калиостро е герой и на много филми.
Граф Калиостро (Калиостро-1)
Превземането на Бастилията
Графът и Лоренца са герои на много филми