27 Юли 2025неделя23:37 ч.

Снимка БГНЕС

МОН ще затваря училища, ако не се спазват мерките

автор:Дума

visibility 386

Училища могат да бъдат затваряне, ако вътре не се спазват стриктно противопедимичните мерки. Това предупреди просветният министър проф. Николай Денков на пресконференция, свързана с приоритетите на МОН през мандата на второто служебно правителство.

Образованието в условията на пандемия е първата задача на министерство. Към момента едва 0,71%, от учителите са карантинирани, а учениците са 0,44%. 32% пък са ваксинираните учители, а малко над 2% са ваксинираните ученици, показва статистиката на МОН.

Плавното нарастване на новите случаи на коронавирус в страната все още не е тревожно, заяви образователният министър. Той допълни, че се следи епидемичният ефект след започването на учебната година.

Знаете, че ситуацията е тревожна в страната. Има възможност за пренасяне на случаи от извън училищата към училищата чрез учителите, чрез децата. Ние следим всеки ден какво се случва. В момента имаме плавно нарастване на случаите, което все още не е тревожно, каза проф. Денков.

Приоритет остава осигуряването на достатъчен бюджет за образование за следващата година, каза министъра, който смени двама от заместниците си - отговарящите за научната дейност и европейските програми.

Три основни приоритета обяви екипа на министерството за новия мандат.

Успешното начало на учебната година с присъствено обучение трябва да бъде продължено, като се вземат всички мерки за минимизиране на риска от епидемична вълна и с грижа за здравето на учениците и учителите.  Този първи приоритет на МОН в новия мандат ще бъде основна отговорност на заместник-министър Мария Гайдарова, която остава на позицията си от предишните четири месеца.

През изминалия период МОН изготви подробен анализ на ефекта от обучението от разстояние в електронна среда и подготви всичко необходимо, за да осигури максимално продължителни присъствени и безопасни за здравето занятия. Насоките за работа на образователната система в епидемична обстановка са ясно разписани и вече се спазват, каза Денков, цитиран от БГНЕС.

Той обясни също, че информационните системи на МОН и Министерството на здравеопазването са свързани и това осигурява всекидневен достъп до актуални анонимни данни за броя карантинирани учители и ученици. Това пък позволява да се взимат гъвкави решения за присъствено или онлайн обучение на ниво училище и детска градина. Статистическата информация за броя ваксинирани и преболедували преподаватели и ученици пък дава възможност за по-дългосрочна оценка на риска от разпространение на заразата в образователните институции, коментира проф. Денков.

Той припомни и сериозната подготовка за активирането на междуинституционалния Механизъм за взаимодействие по обхват, включване и предотвратяване на отпадането от образователната система, който тази година започна да действа още от 16 септември.

В следващите няколко месеца трябва да започне подготовка за изпълнението на новите европейски програми и проекти за образование и наука. Само в Националния план за възстановяване и устойчивост и в програма „Образование“ са предвидени общо повече от 3,3 млрд. лв. за двете сфери. За да бъдат използвани тези пари ефективно, има много предварителна работа – разработване на насоки за кандидатстване, документи, оценителни процедури и т.н.

Необходима е също разяснителна кампания сред потенциалните бенефициенти – средните и висшите училища, научните организации. „Това ще изисква месеци работа. Ние ще я започнем, а следващото редовно правителство ще я завърши най-вероятно през пролетта на следващата година“, каза министърът.

Дейностите по този изключително важен приоритет на МОН ще се управляват от нов заместник-министър. Това е Ваня Стойнева - експерт по европейски фондове и програми с три мандата като служебен заместник-министър по тези въпроси зад гърба си. В изпълнението на този приоритет ще участват активно също досегашният заместник-министър за висше образование проф. Генка Петрова и новият заместник-министър за наука чл.-кор. проф. Константин Хаджииванов, който идва от БАН. Служебният екип в МОН ще започне също подготовка на бюджета за образование и наука за 2022 г. и на актуализираната бюджетна рамка в тези сфери за следващите три години.

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 12658

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 12753

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 12785

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 13126

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 12833

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 12567

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 12740

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 13100

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 13031

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 12788

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 12957

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ