18 Май 2024събота15:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Могат ли българите без допинг

Силвия Дънекова е само поредният случай на хванат наш спортист

/ брой: 185

автор:Марин Милашки

visibility 219

И на тази Олимпиада се прочухме, ако не с медали, то с допинг. Обикновено за България се говори и по двете теми на Игри, но засега влизаме само в черните хроники. Първа се провини лекоатлетката Силвия Дънекова, и то по доста левашки начин. Състезателката на 3000 м с препятствия е хваната със забранения препарат еритропоетин. В Рио тя е била тествана два пъти в рамките на три дни. Първата й проба е взета на 30 юли и е била отрицателна. Два дни по-късно е взета втора проба. В нея е открита забранената субстанция, която в голямата лека атлетика отдавна спря да се използва.
Дънекова веднага се нахвърли на Световната антидопингова агенция, която я била нарочила. Самата тя се пита как от агенцията хвърлят толкова пари, за да взимат и тестват проби именно за нея. В Бразилия никой не я смяташе да е сред медалистите с оглед на резултатите й.
Изводите от положителната проба обаче са два. Първият е, че у нас тя може да е давала фиктивни проби. Т.е. или въобще не го е правила, или самата урина не е тествана, за да не се харчат пари. Вероятно Дънекова е разчитала, че докато иде в Рио, ще се изчисти от забранения препарат. Борбата с допинга обаче не е от вчера и на всяка Олимпиада се използват нови машини, които хващат забранените препарати доста повече време назад.
Другата вероятност лекоатлетката да е хваната е, след като е дала първата проба, да е решила, че повече няма да се занимават с нея и

на своя глава да взима забранения препарат

Еритропоетинът, или по-точно хормонът на растежа, е препарат, който може да бъде хванат само веднага, след като е приет от организма. Така, че Дънекова може да е хваната по бели гащи. Действието му обаче при подобен прием почти не е ефективно и въпросът е защо българката е решила да рискува. От хормона на растежа има ефект само, когато се приема с тестостерон, който обаче, ако се взима по това време, е равно на самоубийство!
"В един момент дори си мислех, че има нещо в храната, защото въпросната урина я дадох, след като изядох един сандвич, за да мога да си изгася PH-то на урината", обяви Дънекова, след като гръмна скандалът. Дали сандвичът е причината - никой в този момент не може да ни каже. Въпросът е могат ли българите без хапчета? На всички е известно, че

нито един спортист не може без допинг

Но хватката в случая е да не те хващат или да използваш препарати, които все още не са забранени. С положителните проби явно това у нас почти не се практикува, а издънката с Дънекова просто ще е поредната ни пипната спортистка. Нищо повече.
Но в българската, а и в световната допинг история има няколко потресаващи примера за оправдания на спортисти, спипани със забранени вещества. Неотдавна олимпийската ни представителка в спортната стрелба Антоанета Бонева даде положителна проба за кокаин, като тогава се чу, че той е дошъл от студен чай, който е пила в дискотека, или пък е бил целенасочено сложен.
Доживотно наказание получи лекоатлетката ни Тезджан Наимова, след като бе хваната с дростанолон на европейското в зала в Гьотеборг, а при защитата си с треньора си бе споменато, че

стероидите са дошли от консумация на заразено пилешко

месо по време на лагер в Южна Африка.
Незабравим остава и случаят с тенисистката Сесил Каратанчева и положителната й проба за нандролон по време на "Ролан Гарос". В своя защита тогава 15-годишната тенисистка обясни, че по време на теста е била бременна, без дори да знае за това и след това е направила спонтанен аборт.
В родния футбол се появи и прякорът "Коце Сиропа" и "Кашлицата", след като защитникът на ЦСКА Костадин Стоянов даде положителна проба за метилхексанамин (психостимулант) след дерби с "Левски". Обясненията бяха, че забраненото вещество е дошло след употреба на сироп за кашлица. Тогава изгърмяха още Тодор Янчев и Румен Трифонов.
Ето и няколко култови оправдания на спортисти, хванати с допинг.
30-годишният двукратен олимпийски шампион Ла Шоун Мерит, който и сега ще участва в Рио де Жанейро на 400 м, щафетата 4x400, както и 200 м, даде три последователни положителни допинг проби в периода октомври 2009 - януари 2010 г. Оказа се, че американският спринтьор е приемал лекарството "ExtenZe", по-известно като хапче за уголемяване на пениса. "Каквото и наказание да получа за моите действия, то няма да е по-голямо от притеснението и унижението, което чувствам в себе си", каза тогава Мерит.
Феноменът Майкъл Фелпс, който приключи вчера кариерата си с общо 23 златни олимпийски медала, никога не е давал положителна проба, но през 2009 г. вестник News of the World публикува негова снимка как държи стъклена тръбичка, предназначена за пушене на марихуана.

Фелпс си призна за провинението

а и защото това е било в несъстезателен период, Федерацията по плуване на САЩ го санкционира за три месеца с дисциплинираща цел.
Американецът Тайлър Хамилтън запази златния си медал в индивидуалното преследване по часовник от турнира по колоездене на шосе на Олимпийските игри в Атина 2004, но получи наказание от две години заради нарушаване на антидопинговите правила по време на колоездачната обиколка на Испания през септември 2004-а. Експерти твърдяха, че става дума за аутохемотрансфузия (непосредствено преди старта преливане на кръв, наситена с кислород) заради откритото повишено съдържание на еритроцити в организма на Хамилтън. След скандала колоездачът успя да задържи олимпийското отличие, като през 2005 г. той обясни, че проблемите с кръвната му проба се дължат на това, че

в кръвта му вероятно има и чужда кръв

която е дошла от "изчезващ близнак", който той е абсорбирал в утробата преди 34 години.
Олимпийският медалист по спортно ходене на 20 км от Атланта 1996 Даниел Плаза (Исп) пък изтъква като причина за положителния си тест за нандролон с това, че задоволявал с орален секс бременната си съпруга.
Като футболист на Милан през 2007 г. Марко Бориело е спипан с кортизон, като той се защитава с тезата, че приятелката му имала вагинална инфекция, която лекувала именно с кортизон и забраненото вещество проникнало и в неговия организъм след сексуален контакт.
През 1998-а американският спринтьор от щафетата 4x100 Денис Мичел обясни повишеното ниво на тестостерон, защото изпил пет бири и правил четири пъти секс с жена си в нощта преди направения му тест. Думите на златния медалист на Олимпиадата в Барселона 1992 г. са: "Тя имаше рожден ден и заслужаваше оргазмите".
Френският тенисист Ришар Гаске пък бе абсолютно уверен, че кокаинът, който бе открит в организъма му преди 7 г. във Флорида, е попаднал след целувки в бар с момиче, което е било поело дрогата. Това му твърдение бе прието, Гаске беше оневинен и се завърна на корта.
Тенисисът Петер Корда дава положителна проба на "Уимбълдън" 1998 г., но твърди, че нандролонът се е появил в тялото му след консумация на прекалено количество говеждо месо, в което се съдържали хормони, използвани при крави за разплод. Разследване на специалисти обаче доказа, че за да постигне такива нива, той е трябвало да изяжда по 40 крави на ден в продължение на 20 г.
Две години след олимпийската си победа в тежка категория по джудо за жени на Пекин 2008 г. китайката Тонг Уен дава положителен тест за кленбутерол, като обвинява за това яденето на твърде много свински пържоли, които явно са били инжектирани с бързия допинг, за да бъде месото по-крехко.
Колоездачът Жилберто Симони, след като е хванат с кокаин, обяснява, че веществото е попаднало в организма му посредством бонбони от кока, произведени в Перу.
През 1992 г. допинг пробите на колоездача Алекси Гревал (олимпийски шампион от 1984 г.) излизат положителни, но защитата му е, че в навечерието на състезанието е преял с макови пирожки. Чак през 2008 г. Гревал призна, че редовно е приемал допинг и се извини.
Пет състезателки от националния отбор по футбол на Северна Корея дават положителни проби за стероиди на световното през 2011 г. От делегацията на страната тогава заявяват, че без тяхно знание стероидите са се съдържали в традиционни китайски лекарства на основата на екстракт от жлези на кабарг (сибирско кенгуру). На въпрос защо са вземали подобни лекарства, от местната федерацията отговарят, че спортистките са имали нужда от тях, за да се възстановят, след като са били

ударени от гръмотевица по време на тренировка

Олимпийският шампион в бягането на 5000 метра Дитер Бауман (Гер) бе хванат с нандролон. В своя защита той се подлага на допълнителни тестове, които показват менящи се нива на веществото в тялото му в зависимост от различните периоди от деня. Обяснението на Бауман е, че нандролонът е бил в пастата му за зъби, която е била манипулирана.


Нека си кажем истината за досегашните провали в Рио. Пълна трагедия, но истината е една - абсолютно некадърната работа на спортния министър Красен Кралев и екипа му. Така и не разбраха, че в спорта трябват пари за клубовете, за да има спорт и в националните отбори да отиват подготвени състезатели. Много грешки г-н Кралев, и най вече корупцията сред вас и хората, който работят за вас. Респект към предшествениците ви Васил Иванов-Лучано и Мариана Георгиева. Само те се доближиха до истинските проблеми в спорта. "Шапка им свалям", обяви бившата треньорка на националния ни отбор по вдигане на тежести за жени Кристиана Колева.

Снимка ММС
Спортист №1 на България за 2015 г. Станимира Петрова също имаше проблеми с допинг през пролетта, които така и се отразиха, че тя от надежда за медал, остана 22-а в тройния скок в Рио

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1055

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 998

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1040

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1001

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1213

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1148

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 990

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ