18 Май 2024събота17:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Илюстрация Анатолий Станкулов

Няколко думи

Модерна и надпартийна

/ брой: 237

автор:Евгени Гаврилов

visibility 529

Намеренията на новата власт да съкрати 30 хиляди чиновници стана причина за поредния обществен скандал. Още като служебен министър на финансите в края на лятото Асен Василев обяви, че проектобюджетът за 2022 г. ще се прави с идеята за 10 на сто намаляване на разходите за персонал. Вече като евентуален министър в очертващото се редовно правителство той си постави още по-амбициозна цел - да съкрати чиновниците с 15% до края на 2022 г. Според неговите изчисления, от общо 250 хиляди души трябва да бъдат освободени около 30 хиляди.

Логично тези намерения предизвикаха одобрението на работодателските организации и гнева на синдикатите. Въпросът е деликатен, но едно е ясно - държавната администрация се нуждае както от модернизация и оптимизация, така и от нова деполитизация. Защото е обществена тайна, че многобройните административни структури, нароили се през последното герберско десетилетие, освен за партийна хранилка, се използваха и като бухалка срещу бизнеса. Случаят "Хиполенд" бе показателен - всякакъв вид проверяващи налазиха собственика на компанията, след като той подкрепи протестите от лятото на миналата година.

А подобни казуси със сигурност бяха не изолирано явление, а по-скоро правило в доскорошния мутренския стил на управление.

По данни на националната статистика, работещите в държавното управление през 2020 г. са били малко над 112 хиляди, а служителите в бюджетната сфера са около една четвърт от наетите в цялата икономика - 537 437 души от общо наети в икономиката около 2,2 милиона души. И въпреки че е най-бедната държава в Евросъюза, по данни на Евростат, България е с дял на публичния сектор, с включени МО и МВР, от 24 на сто - далеч над средния показател в ЕС - 16 на сто. Това ни отрежда челно място по брой на чиновниците. В тази класация води Швеция, където 28 на сто от заетите са в администрацията.

По големина на публичния сектор България е доста над средното и спрямо страните в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Чиновниците в държавите от ОИСР са 18%. Заетите непосредствено в самата държавна администрация у нас не спират да се увеличават. По данни на ИПИ, към края на декември 2011 г. в администрацията на изпълнителната власт - централна и териториална, са работили общо 96 269 души. Десет години по-късно броят им е 98 136. Най-голям ръст има в числеността на административните структури, създадени с нормативен акт и отчитащи се пред Народното събрание, като тук наетите са се увеличили от 1059 през 2011 г. на 6929 за последните десет години. По-сериозен ръст има и при заетите в държавни агенции, които са се увеличили от 2771 на 3150 за същия период.

Но не броят на чиновниците е толкова дразнещ, колкото ниската ефективност в тяхната работа и неизменното увеличаване на заплащането им. Още финансовият министър в първото правителство на Борисов Симеон Дянков уж "оптимизираше" чиновниците, но административната реформа така и не се състоя. Дано и този път не бъде така.

 

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1025

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1151

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1191

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1032

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1246

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1183

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ