25 Април 2024четвъртък20:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мнозинството се сети за българите в Украйна

Парламентът прие декларация срещу раздробяването на Болградския район, външният министър отсъстваше от дебатите

/ брой: 95

автор:Юлия Кулинска

visibility 1229

Мнозинството в НС най-после се сети за сънародниците ни в Украйна. ГЕРБ, "Обединени патриоти" и "Воля" внесоха декларация, с която призовават правителството да предприеме мерки в защита на етническите българи там. Причината е в подготвяната от Киев административно-териториална реформа на Болградския район, който ще бъде разделен на 5 административни единици. В документа се напомня, че между двете страни има договорености, с които се подкрепя съхраняването на традициите, езика, културата и обичаите на нашенците в Украйна. НС призовава кабинета да предприеме всички възможни действия пред украинското правителство, с които да гарантира запазването на целостта на Болградския район. Настоява се да бъде организирана спешна междуправителствена среща, на която да бъдат обсъдени конкретни действия за защита правата на българското малцинство, включително и запазването на българския език.

От БСП бяха недоволни, че декларацията е подготвена без предварителна работна група и без ангажимент на парламентарната комисия по външна политика. Социалистите посочиха, че остава висящ въпросът какво е направила българската дипломация по темата. "НС е принудено в спешна обстановка да се произнесе по въпрос от името на изпълнителната власт. Правителството прехвърля топката на парламента", заяви Валери Жаблянов от БСП. "След като години наред България подкрепя Украйна, какво беше направено, за да се гарантира административната цялост на българската диаспора? Нормално е българската позиция да е в защита на българската общност. Къде е българският външен министър Екатерина Захариева обаче в тази ситуация? Може да подписва всякакви декларации, но в същото време, когато трябва да бъдат защитени интересите на българите в Украйна, изпълнителната власт отсъства. Нека да дойде и да обясни как правителството защитава сънародниците ни там", призова Жаблянов.

Социалистите настояха гласуването на декларацията да се отложи до съгласуването й с външното министерство. "Спешното й приемане може да има обратен ефект. Считаме, че да поставим пред свършен факт правителството на Украйна би било контрапродуктивно. Нека вземем нашата позиция, след като е ясно решението", призова зам.-председателят на НС Кристиан Вигенин.  Предложението на БСП обаче беше отхвърлено. От ДПС бяха скептични доколко декларация ще реши проблемите, а Мустафа Карадайъ се възползва да се оплаче, че у нас не се спазват правата на малцинствата. Той разкритикува правителството, че бави одобрението и отпечатването на учебници по турски език, заради което движението ги отпечатвало само като учебни помагала.  

След близо 2-часови дебати декларацията беше приета със 109 "за", 0 "против" и 19 въздържали се. Тя ще бъде изпратена на посланика на Украйна у нас.

До края на дебатите Захариева не се появи в парламента, но ден по-рано МВнР съобщи, че тя е обсъдила темата по телефона с украинския си колега Дмитро Кулеба и е призовала властите в Киев да преосмислят решението си за раздробяването на района.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ