Мнозинството прокара 9% ДДС за вино и бира, БСП: Това е екзотика
След спор в парламента мнозинството успя да прокара идеята на „Обединени патриоти“ за по-ниска ставка на ДДС за вино и бира и за фитнес услугите. От БСП обявиха идеята за екзотична и бяха категорично против.
ГЕРБ и Патриотие обаче гласуваха промените и така от 1 август нискоалкохолните напитки като вино и бира, заедно с услугите на туристическите оператори и екскурзиите със случаен превоз вече ще бъдат облагани с ДДС ставка в размер на 9%.
Депутатите одобриха предложението на „Обединени патриоти“, подкрепено от коалиционния им партньор ГЕРБ и на практика разшириха още кръга от стоки и услуги, облагани с по-нисък данък. Мярката е временна и ще действа от 1 август т. г. до 31 декември 2021 г., а целта и е да подкрепи туристическия бранш, който бе един от най-силно засегнатите по време на епидемията и извънредното положение.
В последния момент към тази група бяха добавени още фитнесите и спортните съоръжения, сред които басейни, игрища, зали за тренировки и други.
Вносителят на промените Валери Симеонов обясни, че така целият туристически бранш щял да бъде подпомогнат и ефектите щели да се видят само след дни. Това, по думите му, е жест към бизнеса.
Твърдо против мярката се обяви Румен Гечев от БСП, който определи намаляването на ДДС за вино и бира като „екзотично предложение“. Десетки хиляди български фирми са във фалит. Увеличава се безработицата с десетки хиляди, ние ще намаляваме ДДС-то на вино, бира, фитнес, гимнастика, плуване. Те сега безработните българи отиват на „Златни пясъци“ и на луксозните курорти. Уволнените пред 3-4 месеца гасят мъката с много вина и бира. Това е чудесно, бе достатъчно саркастичен социалистът.
Според него, ако се мисли за по-ниска ДДС ставка за някои стоки, това трябва да бъдат лекарствата и някои храни. Никъде в ЕС няма диференцирана ДДС ставка за алкохол, допълни Гечев и продължи: „Ами включете и водката тогава, тя също върви през лятото“. Депутатът заговори и за евентуални санкции от Брюксел заради тези промени.
Приети бяха и текстове, даващи възможност на туроператорите, взели аванси от своите клиенти, но изпаднали в невъзможност да осъществят пътуванията, да предложат заместващ ваучер, а ако клиентите откажат – срокът за възстановяване на сумата да бъде до края на годината.