Мнозинството отхвърли Закона за възрастните хора на БСП
Мнозинството в парламента за пореден път отхвърли законопроект, предложен от левицата. Този път това бе Законът за възрастните хора, предвиждащ изработване на Национална стратегия за пълноценен и активен живот. "За" документа гласуваха 77 народни представители, четирима бяха "против", 104 се въздържаха, с което проектът фактически бе отхвърлен на първо четене.
Левицата предлага разработването на програми в сферата на социалното включване, здравеопазването и образованието; грижа за възрастни хора в приемно семейство; постигане на равни възможности на възрастните хора в обществения живот. Законопроектът включва и създаването на Фонд „Подкрепа на възрастните хора" към министъра на труда и социалната политика.
Убеждението на БСП е, че подкрепата на хората през целия им жизнен цикъл е една от основните цели на социалната политика. С тези думи депутатът от левицата Георги Гьоков защити Закона. Той бе категоричен, че принципите на солидарност, равнопоставеност и достъпност не биха имали значимост в социалната политика, ако не са съпътствани от реални мерки за подкрепа на всички.
Хайде да си зададем въпроса всички заедно в тази зала – държава, която се грижи за своите възрастни хора, ли сме? Проявяваме ли към тях нужното уважение? Дължим им го, тъй като те са дали младините си в полза на държавата и сега тя трябва да им се отплати, като им осигури спокойни старини. Тук не става въпрос само за материалното състояние. То е ясно, че с един закон не може да се уреди това. Става въпрос за подкрепа на тези хора, каза Гьоков.
Според него затова е важно да има такъв закон, който да урежда обществените отношения и провеждането на държавната политика в подкрепа на възрастните хора. Той посочи, че БСП има последователна политика за осигуряване на достоен живот на хората.
По думите му, днешните политици са забравили изконните български ценности и грижата за възрастните хора е останала на заден план. Според него световен проблем е грижата за тези, които не могат да се оправят сами. „Може да сте сигурни, че този ужасяващ проблем в България е по-ярко изразен, от където и да е другаде. Сложна и затрудняваща е грижата за тези хора, затова не само обществото ни се прави, че не забелязва старите, немощните, отхвърлените и техните проблеми, но го прави и държавата ни, която е длъжна да се грижи за всички“, подчерта Гьоков.
„Необходимо е държавата, освен политики, фокусирани върху уязвимите и рискови групи- като младежи, млади родители, социално слаби, бежанци и т.н., да започне да мисли и за политики в подкрепа на една друга, не по-малко рискова група – тази на възрастните хора“, каза още депутатът от левицата. „Не може да се отрече, че за хората в България, след като се пенсионират, образно казано, животът свършва“, коментира Гьоков. По неговите думи социалните им контакти силно се ограничават, както и възможностите за приятно изкарване на свободното от битови и семейни задължения време, животът вече не е толкова интензивен и интересен, след като са приключили активния си обществен и социален живот. „Изведнъж доходите спадат неколкократно. Животът коренно се променя. В България да се пенсионираш, в повечето случаи, означава - начало на мъките и трудното преживяване“, категоричен е той. Според него възрастните хора не само, че са забравени, но и като че ли са изхвърляни, в буквалния смисъл, на сметището да се оправят, както знаят. „ Те са дали младините си в полза на държавата и сега тя трябва да им се отплати, като им осигури спокойни старини“, заяви народният представител. Гьоков подчерта, че не става въпрос само за материалното им състояние, защото с един закон не се урежда това. „Но става въпрос за подкрепа за тези хора“, допълни Георги Гьоков. „Управляващите критикуват и отхвърлят законопроекта, но не казват какво предлагат. Далеч съм от мисълта, че проектът, който предлагаме е съвършен, но с общи усилия можем да го направим“, каза още народният представител.
Законопроектът е разгледан и отхвърлен от 4 парламентарни комисии. Отрицателни са становищата и на Министерството на финансите, Министерството на труда и социалната политика и на Агенцията за социални подпомагане.