18 Юли 2025петък00:19 ч.

Много ни били децата...

/ брой: 10

автор:Велиана Христова

visibility 1183

За радост трябва да строим детски градини и училища, защото имаме много деца. Тази поредна глупост изрече премиерът ни завчера, тръбейки гръмко, че "в тази криза намерихме пари за образование". А всъщност се отпускат първите 2 млн. лв. от предвидените в бюджета 70 млн. лв. за тази година по съответната образователна програма. Рутинна процедура за отдавна определени пари. Ами че нали, ако не я изпълняват, ще трябва да обявят, че хазната е фалирала на 13-ия ден от новата година. 

Но не е само глупост, а е чист абсурд да се хвалиш, че парите се дават, защото "имаме много деца" - това в държавата с най-бърз демографски срив в ЕС, в която от 2010 г. досега родените са намалели от 75 500 на 61 500 годишно! А колко хиляди от тях са заминали по чужбините с родителите си! Въпреки въведеното задължително предучилищно образование питомците на детските градини са се стопили с 5300 за същите 10 години. А около 300 забавачки са закрити. Няма ли кой да каже на Борисов, че има НСИ и данните на националната статистика са безпощадни? Не децата ни са много, а детските градини са малко, понеже обилно ги закриваха, разграбваха, продаваха. При това забавачки днес не достигат само в София и няколко големи града, в които се е стекла едва ли не цяла България, понеже в другите селища поминъкът поголовно бе унищожен. В тези други селища деца няма и в момента общини продължават да закриват и разпродават на търг(!) училищни сгради. Защо ли не виждаме джипката тъдява? 

Колкото до парите за образование, бойковистите трябва да се сврат в миша дупка, а не да се тупат в гърдите. Защото по процент от брутния продукт, инвестиран за образование, те сринаха България на последно място в ЕС заедно с Румъния. Тя е единствената страна в Европа, която намали още процентът за образование от 2009 г. насам. За зла участ на това правителство, има и Евростат, чиято статистика също е безпощадна. Премиерът Бойко не е много по четенето, но кой наоколо ще дръзне поне да му отвори очите, като ще си ритне хляба? На него може само да му се ръкоплещи.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ