29 Април 2026сряда14:12 ч.

ММС ще гради спортни центрове

Възстановяване на връзката държава-общини-спортни организации цели нова Програма за развитие на физическото възпитание

/ брой: 188

автор:Веселка Спиридонова

visibility 4596

Във всяка община ще се изгражда функционален спортен център, който да е важна част от обновената спортна инфраструктура. Центърът ще обхваща игрище за футбол на малки вратички, волейболно, баскетболно игрище, тенис корт и плувен басейн. Намерението е съществена част от Национална програма за развитие на физическото възпитание, младежта и спорта 2013-2016 г., приета на вчерашното заседание на Министерския съвет.
През октомври 2012 г. подобна програма била приета, съгласно разпоредбите в Закона за физическото възпитание и спорта, посочи министърката на младежта и спорта Мариана Георгиева, но 1/3 от мерките били с изтекъл календарен срок. "Тази програма е с 4-годишен цикъл, съвпадащ с олимпийската подготовка. Ясно е, че началото трябва да се постави през август или септември 2012 г., а мерките бяха със срок февруари-август 2012 г., което означава априори, че програмата е неработеща", заключи Георгиева.
Намеренията на Министерството на младежта и спорта наложили "заявка за иновативна политика в името на спортните постижения". "Затова приехме тази програма с тригодишния цикъл. В нея приоритетите се разполагат в условия и средства за осигуряване и активиране на двигателната активност - спорт по местоживеене, спорт на месторабота, спорт за всички възрастови групи, включително и за хора с увреждания, за деца в риск", посочи министърката на спорта.
Друг приоритет на програмата е развитието на масовия спорт като естествена основа за селекция на деца и младежи с изявен спортен талант, както и научно и методическо осигуряване в сферата на спорта. Акцентът е върху иновирани програми за методическо обезпечаване на тренировъчната и спортно състезателна дейност във връзка с научната спортна мисъл", подчерта Мариана Георгиева. В ММС са си поставили за цел възстановяване на функционалната взаимовръзка между държавата, общините, спортните организации и всички спортни субекти и точно тя била в основата на новата програма. "Това единство трябва да обезпечи инвестиционната себестойност на всички финансови ресурси", подчерта Георгиева.

Ученик създаде AI робот от отпадъци

автор:Дума

visibility 58

/ брой: 78

Кратки новини

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 78

Тръмп не харесва предложението за мир

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 78

САЩ събират дарения за плащане на външния дълг

автор:Дума

visibility 60

/ брой: 78

Авиокомпании съкращават хиляди полети

автор:Дума

visibility 53

/ брой: 78

"Български срещи с Виетнам" в София

автор:Таня Глухчева

visibility 62

/ брой: 78

Търси се причина

автор:Мая Йовановска

visibility 66

/ брой: 78

Политическо фуего

visibility 55

/ брой: 78

Отвъд лошия сценарий

visibility 62

/ брой: 78

Пред БСП има дълъг и стръмен път

автор:Николай Шопов

visibility 55

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ