Млекопреработватели: БДС е компрометиран
/ брой: 213
Марката „Български държавен стандарт“ (БДС) гарантира единствено и само производството на кисело мляко или бяло саламурено сирене на територията на България. Суровината обаче, дали под формата на фуража, с който се хранят животните, или млякото, от което се произвежда готовият продукт, доста често е внос от чужбина. Това коментира Симеон Караколев - председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация пред БНР. “Българският държавен стандарт до миналата година не правеше разлика между това какво мляко се използва в продукта, оторизиран по БДС. Така той се превръща в стандарт, който контролира само рецепта за продукта - сирене или кашкавал. Най-важното нещо, което потребителите не знаят, е, че БДС не ограничава какво мляко ще бъде използвано, коментира той.
В защита на собственото производство и подкрепа спрямо българските животновъди и производители с искания от страна на сдружението „Български традиционни млечни продукти“ през 2023 г. се въвежда нов стандарт под името „Защитено наименование за произход“ (ЗНП). Това, което гарантира марката ЗНП, е фуражът за млекодайните животни да бъде в състава си 80% от родни култури, а млякото - на 100% българско. Този тип стандартизация обаче далеч не е чужд за европейските членки, дори напротив, коментира Караколев.
Макар въвеждането на новия ЗНП стандарт е още през изминалата 2023 г., от Българския институт за стандартизация отказват да премахнат механизма за производство по БДС. Вследствие на това се променя и наименованието на продуктите в категорията като например от БДС „Българско кисело мляко“ става Кисело мляко по БДС – отпада думата „българско“. В качеството си на председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев добави, че за определени суровини страната ни може да поеме нужния капацитет, като овче, козе и биволско мляко. Българското производство изцяло задоволява българското потребление. За кравето мляко обаче положението е критично.