20 Февруари 2026петък12:39 ч.

Млади поети спечелиха пътуване до Франция

/ брой: 123

автор:Калина Йотова

visibility 3181

Петима гимназисти-франкофони от София, Перник и Варна премериха знания, рими и вдъхновение във Френския институт в столицата. Поводът бе деветото издание на конкурса за млади поети, организиран от асоциацията "Прованс-България" и бившия ни почетен консул в Марсилия г-н Дени Дансет. След събеседване с финалистите строгото, но справедливо седемчленно жури присъди голямата награда - пътуване до Франция - на десетокласничката Цветана Илиева от 35-о СОУ "Добри Войников" в столицата. Талантливата стихоплетка впечатли комисията не само с мерена реч, а и с владеене на езика на Юго и познанията си за френските автори.
"Любимият ми поет е Жак Превер, защото умее да играе със словото и има много интересен поглед. Много може да се говори за френската поезия, но Превер е най-разбираем за чужденците", коментира развълнуваната победителка. Тя твърди, че изворът й на вдъхновение е самият френски език, а верни помощници за усвояването му са нейните преподаватели.
Втората екскурзия до Франция спечели дванайсетокласничката Любомира Петева от гимназия "Жолио Кюри" във Варна. Книги, речници и още много подаръци получиха всички финалисти и техните учители лично от посланика на Франция у нас г-н Филип Отие.
 

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 586

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 644

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 575

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 573

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 618

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ