02 Май 2024четвъртък23:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мизерия за училището до... 2060 г.

Проектът за бюджет'2012 оставя разходите за просветата на 2,6% от БВП при над 4% средно в ЕС

/ брой: 246

автор:Велиана Христова

visibility 1062

Средствата за образование ще са приоритет в бюджета за 2012 г. - това обещание, галещо ухото на всеки българин, слушахме непрекъснато в последния месец преди изборите. Просветният бос Сергей Игнатов преди време обяви, че идната година ще се дадат 50 млн. лв. повече от тази и "тези пари ще стигнат за всичко". В понеделник МФ огласи публично проекта си за бюджет и Симеон Дянков гръмко обяви, че увеличението за образованието е с цели 172 млн. лв. Което трябваше да убеди целокупното родителство в топлите грижи на правителството за качественото образование на дечицата им.
Звучи добре, докато човек не се вгледа по-вниматело в числата на предложения бюджет. Преди всичко да си спомним, че за 2011-а парите за образование бяха намалени общо с 500 млн. лв. спрямо 2009 г. и делът им от брутния вътрешен продукт (БВП) падна от 4,2% на 3,4%. Учителските синдикати пресметнаха, че 136 млн. лв. от образованието се местят към полицията в бюджет 2011, а времето на бюджетното проектиране - месец ноември, точно преди година премина под знака на големите протести на студенти и преподаватели от Софийския университет. Учителските профсъюзи поискаха 156 млн. лв. допълнително, за да може да работи що годе добре просветната система. Разбира се, Дянков не им даде повече от това, което си бе наумил.
Така средното образование остана в очакване някога да навакса изоставането и да му се върнат отнетите пари. През месец май т.г. лидерката на Синдиката на българските учители в КНСБ Янка Такева събра медиите да алармира, че немалко училища няма да могат да изкарат годината с парите, които са им дадени. СБУ поиска за 2012 г. 544 млн. лв. над тазгодишната субсидия, като основен елемент в това увеличение да бъде вдигането с 15 на сто на единния разходен стандарт за издръжката на един ученик, според който се финансират всички училища. И той да се изплаща изцяло, а не на 90% като сега. В момента разходният стандарт е между 1175 и 1450 лв. в зависимост от големината на общината, в която се намират училищата, и от гъстотата на населението.



Хитрото бюджетно оплитане

ведно на парите за средното и висшето образование създава скрита картинка и пречи да се забележат истините за тези два сектора. Освен това в проектозакона за бюджета и в доклада на финансовия министър трудно ще прочетете колко е държавната субсидия, която е израз на политиката на правителството спрямо отраслите, и колко са допълнителните пари от ЕС или от студентските такси например (които се включват в т.нар. консолидирана фискална програма). По-внимателното оглеждане на числата обаче разкрива някои подробности.
Какво виждаме в проектобюджета на МФ за 2012 г.? Общите разходи за образование, обявени от Дянков, са 2748,2 млн. лв. Те именно нарастват с над 172 млн. лв. спрямо 2011 г. Но първо, това увеличение не наваксва изоставането, наложено в бюджета тази година, и второ - това е сумата в консолидираната фискална програма (КФП), в която са включени субсидиите, собствените приходи и предполагаемите средства от ЕС за средното и висшето образование. Единственото конкретно нещо, което разбираме от доклада на Дянков, е, че за общинските училища от посочената сума ще се дадат 1265,9 млн. лв. Къде се насочват останалите 1482,3 млн. лв., може само чрез гадаене да разбере човек. Изобщо бюджетът, с който депутатите би трябвало да са много наясно, преди да го приемат, е направо "бой на негри в тъмна нощ".  
За да видим какво се случва с училището, вадим разходите на вузовете от субсидии и такси. При това просто аритметично действие установяваме, че българската хазна дава за средното образование 2144,45 млн. лв., което е със 182 млн. лв. повече от онези 1962,4 млн.лв., дадени тази година. Цъфват едни 10 милиона разминаване с обявения ръст, но в този проектобюджет разминаванията по принцип са основна философия. Та това е издръжката на всички училища в страната. Т.е. връщат им онова, което бе иззето от тях през 2011 г. Но в това време инфлацията за тази година ще е изяла поне 3,8% от парите, по разчетите на самия Дянков. В същото време МФ планира от ЕС да дойдат 176,5 млн. лв. - с 94,3 млн. лв. повече от сега. Само че по никакъв начин не е ясно тези европари за кое образование са - за висшето, за средното или за двете заедно.


Дали ще бъде вдигнат

единният стандарт за ученик

ще се разбере много по-късно, когато бюджетът ще бъде приет, а МС ще пусне съответното постановление. Малка подробност за нещо, което досега никой не е съобщил, камо ли обсъждал  публично - предвидени били средства за въвеждането на нов модел на финансиране на общообразователните училища. Не би ли трябвало в една сериозна държава първо да се обсъди този нов модел, да се появи новият законът за училището (който още липсва и явно не може да влезе в сила за 2012 г.), пък после да се въвежда в бюджета? А със същите пари ще се финансира целият учебен процес, както и целодневното обучение на децата до III клас и задължителното предучилищно обучение от 5-годишна възраст (само за това според синдикатите трябват 23,3 млн. лв.); ще се изгражда система за външно и вътрешно оценяване на качеството на обучението (вече 15 години я градим и все не е изградена); ще се подобрява училищната база; ще се повишава квалификацията на педагозите; ще се подобряват обхватът на учениците и равният достъп до образование; ще се издават безплатни за децата учебници; ще се осигурява превоз до средищните училища и безплатна храна; ще се финансират защитените училища и какво ли не още. В същото време в проекта на МФ изрично се казва, че парите за образователните програми, които надграждат елементарната издръжка, ще останат същите като сега, сиреч - около 28,3 млн. лв. Те бяха намалени от Дянков над 8 пъти срямо 2009 г.
Има обаче и

друга скрита картинка

в бюджета. Както е добре известно, и Европа, и светът мерят политиката на всяка държава според процента, който тя отделя за различните отрасли - в случая за средното образование. Още за миналата година по данни на Eurostat в ЕС-27 средният процент, инвестиран от държавите само в училищните дейности, бе над 4% от БВП. Вече споменахме, че у нас хазната за 2011 г. дава за целта 1962.4 млн. лв., което е едва 2,56% от БВП. През 2012 г. от парите на данъкоплатците за средното образование ще се заделят 2144.45 млн. лв., което е 2,63% от прогнозния БВП. Увеличението е с 0,07% от БВП. А иначе публичните разходи на държавата като цяло нарастват с 1,3% от БВП. Страхотен приоритет е образованието на около 850 000 българчета! А дори ако погледнем консолидираната фискална програма, в която са разходите за висше и средно образование от всички източници заедно, се вижда, че за 2011 г. харчовете са общо 3,4% от БВП, а за 2012 г. - пак толкова: 3,4% от БВП. Пък разходите от хазната дори намаляват като дял от БВП. В същото време самият брутен вътрешен продукт според МФ ще порасне с 6,6%. Значи онази част от него, която се разпределя за публичните нужди, ще отиде някъде другаде, не в образованието. И къде е приоритетът? 
Отгоре на всичко, докато ЕС планира всички държави стратегически да увеличават процента от БВП за образование, нашият Дянков предвижда... до 2060 г. разходите за сектора да намаляват - заради демографската криза. А заплатите в бюджетната сфера (т.е. и на учителите) по плановете на финасовия бос щели да се вдигат, само ако се съкращава съответната система и числеността на работещите в нея. Сиреч децата ще намаляват, ние веднага ще орязваме бюджета, ще режем учители и училището винаги до трето пришествие ще си остава в сегашната сиромашия!   
Но понеже засега никой не може да разбере защо в началото на септември т.г. фискалният резерв е 5 млрд. лв., а в края на 2012 г. се планира да е 3 млрд. лв. и къде за година и нещо ще се дянат цели 2 милиарда, можем да предложим с тях да се запълнят дупките, които неминуемо ще зейнат в просветата като онези знаменити кратери по новите магистрали на правителството.        


 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ