26 Юли 2025събота03:53 ч.

Акценти

Митата са само първа стъпка към промяна на световната икономическа система

/ брой: 64

visibility 422

Стоян Панчев


Ще опитам да обясня какво се случва. Какво представлява перестройката на Тръмп.
1. Митата на Тръмп нямат значение само за търговията. Те са част от по-голям план да се пренастрои цялата световна икономическа система.
2. Знаем, че е така, защото ключови фигури от кабинета на Тръмп са писали и говорили многократно за това - включително защо и как би трябвало да се случи промяната.
3. За да разберем къде новите американски десни намират проблем, трябва да започнем от ролята на долара като световна резервна валута.
4. След "шока на Никсън" от 1971 г. и срива на Бретън-Уудс, постепенно, на етапи, се изгражда нова валутна система, центрирана около долара без златно покритие.
5. Това става чрез комбинация от геополитически натиск (Кисинджър лети до Саудитска Арабия), голям отворен за внос пазар (свободна търговия) и изключително силен капиталов пазар (пуснете си пак Гордън Геко). Всички тези компоненти в десетилетията взаимно се засилват - напр. вносителите в САЩ получават долари и ги реинвестират в американските капиталови пазари.
6. Резултатът е ситуацията днес, в която всички страни в света искат да държат долари и американски държавни ценни книжа, а напоследък и всякакви възможни други американски активи. От акции на Apple до мезонети в Ню Йорк.
7. Така доларът става скъп (надценен), финансирането на държавния дълг на САЩ - лесно (заради огромното търсене на ДЦК), а търговският дефицит - огромен.
8. Доларът е скъп т.е. с него лесно се купуват вносни стоки, но трудно се изнасят такива произведени в САЩ. Оттам търговският дефицит и загубата на американска индустрия - американските стоки са неконкурентни и лесно заместими с внос.
9. Всъщност, независимо дали задушаваш бизнеса си с регулации, с данъци, с разточителни военни кампании и пр., в крайна сметка можеш лесно да трупаш дълг и да "изнасяш" долари за реални стоки, произведени все повече в Китай. Ядеш торти, но все едно не ти се трупа.
10. Подобна конфигурация работи чудесно много години, но постепенно отрицателните й ефекти захранват ситуация, в която се формира значително политическо мнозинство и черезвичайни обстоятелства, които да доведат до промяна.
11. Да опишем част от тези обстоятелства. Те включват огромен дълг и растящи бюджетни дефицити (120% от БВП и 7-8% годишни дефицити), изострено неравенство между капитал и труд и верига на доставки за ключови военни производства, изнесена при основния геополитически противник (Китай).
12. Оттам имаме избирателите на Тръмп, които по някакъв начин се усещат като загубили от тази система (затворили са им фабриките или не могат да си купят къща на 40 г.), заедно със спешната нужда да се ре/финансират 6-7 трлн. дълг през 2025 г.
13. В тази ситуация се преследват следните цели:
- запазване на долара като световна резервна валута, докато го обезценяваме;
- финансиране на бюджетния дефицит и значителна обезценка на вече емитирания дълг;
- ребалансиране на световната търговия (намаляване на търговския дефицит на САЩ);
- възраждане на вътрешните вериги на доставки в САЩ и реиндустриализация;
- насилване на съюзниците да поемат значителна част от цената на тези процеси.
14. Митата са първа стъпка в този план - наречен Mar-a-Lago Accord - всъщност само част от идеята носи това име, макар че виждам да се ползва вече и за останалото.
15. Знаем и следващите стъпки, но за тях - в отделен пост.
16. Както политическите системи, така и стопанските, се изчерпват под напора на времето.
17. От XVI до XIX век има сребърен стандарт в Европа, до ПСВ има златен, от 1944 г. започва Бретън Уудс, който приключва през 1971 г.
18. Дошъл е моментът да минем през едновременно изчерпване и смяна на трите големи системи.
19. Геополитика - край на "еднополярния момент" за САЩ. Вътрешна политика - пренареждането. И икономика - Mar-a-Lago Accord.
20. Чакат ни весели времена, а дори не сме споменали технологичните промени.

Фейсбук

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 592

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 636

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 564

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 639

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 672

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 643

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 2785

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ