17 Юли 2024сряда16:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мистичният Никола Петров

Изложба, посветена на 130-годишнината от рождението на големия художник показва СГХГ

/ брой: 223

автор:Дума

visibility 2393

     
През тази година се навършват 130 години от рождението на Никола Петров - един от най-ярките  таланти с новаторство и принос в българското изобразително изкуство. По този повод Софийската градска художествена галерия показва изложба с негови творби до 30 октомври. В нея участват и НХГ, НХА, Софийският исторически музей, ХГ "Никола Петров" - Видин, ХГ - Пловдив, ХГ "Иван Фунев" - Враца, Националният военноисторически музей, Националният литературен музей ателие-колекция "Светлин Русев" и др., както и частни колекции. Експозицията се съпътства от каталог, издаден със съдействието на Министерството на културата и Столичната община.
Картините на Никола Петров са от тези произведения, които и днес имат своята съвременност. С изключителната си дарба и майсторство в изкуството, с краткия си живот и ненавременна смърт - умира на 35 г., той се превръща в легенда, обгърната от мистицизъм. Този мистицизъм идва и от удивителната му съдба. Всичко в нея е наситено, сякаш сгъстено, отбелязват организаторите.
Тази творческа динамика започва още от студентските години. Едва 22-годишен през 1903 г. той става член и основател на дружество "Съвременно изкуство". Същата година получава държавна стипендия и посещава Рим. Оттук нататък всяка година следват различни изяви в София,  Белград, Лондон, Загреб, Мюнхен, Венеция, Рим, Берлин. Освен множеството рисунки, акварели и живописни платна Н. Петров илюстрира творбите на Пенчо Славейков и Тодор Влайков, създава стенописната композиция "Въведение в храма" в северния олтар в храм-паметника "Александър Невски". През 1911 г. на международната изложба в Рим е откупена картината му "Лъвовият мост в София" от Музея за съвременно изкуство. През същата година е и първата държавна откупка в България на картината му "Църквата "Св. София".
 


 

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 633

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 382

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 351

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ