18 Юли 2025петък09:41 ч.

Министрите не предложили съкращения в администрацията

Държавните чиновници в момента наброяват 130 хиляди души

/ брой: 1

автор:Ростислава Иванова

visibility 3087

Премиерът Бойко Борисов използва първото за 2019 г. заседание на Министерския съвет вчера, за да напомни на министрите, че трябва да извършат планираните съкращения в администрацията. "Имате един план за съкращаване на администрацията. Така че това, което вицепремиерът Томислав Дончев ви е казал, го привеждайте в необходимия вид", обърна се министър-председателят към членовете на кабинета в началото на заседанието. 

От напомнянето на премиера стана ясно, че министрите не са изпълнили възложената им още преди месец задача да предложат съкращения в администрациите си. На 5 декември Дончев изпрати писмо до всички членове на кабинета, с което им възложи до 20 декември да му изпратят предложенията си. "Искам колегите да направят предложенията, защото те познават ситуацията в министерствата си най-добре. Ако те не са максимално амбициозни, ще направя предложения, различни от техните", предупреди ги тогава вицепремиерът.

Държавната администрация в момента наброява 130 хиляди души, а 10 хиляди щата са незаети. Дончев нямал притеснения за съдбата на освободените. Според него при сегашната ситуация на пазара на труда тези няколко хиляди души от държавната администрация щели бързо да си намерят работа. Освен това се мислело и за прехвърляне на служители от едно място на друго, както и да не се назначават хора на мястото на пенсионирани служители. Междувременно от 1 януари влезе в сила решението на МС за увеличение на заплатите на държавните служители с 10%.

Наред с традиционните поздрави за Коледа и Нова година, Борисов вчера отново се похвали с "рекордните приходи" в бюджета. "Отчетохме се на съвещанието с рекордни приходи, така че да вложим усилия на първо място за образование, както сме говорили. Още в здравеопазването, иновациите и технологиите", подчерта премиерът.

Припомняме, че за около месец правителството изхарчи над 2,7 млрд. лв. от бюджетния излишък за 2018 г. По-голямата част от парите - близо 2 млрд. лв., отново отидоха за строителни фирми. Междувременно правителството тайно си разпредели и 118 млн. лв. за бонуси на администрацията, което беше огласено от БСП.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 2480

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 2443

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 2304

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 2420

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 2266

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 2520

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 2330

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 2225

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ