05 Юни 2025четвъртък23:30 ч.

Министерството на финансите: Изравнителните сметки за парното са сгрешени

"Топлофикация София" трябва да анулира фактурите и да издаде нови с 9% ДДС

/ брой: 167

автор:Дума

visibility 3101

Министерството на финансите потвърди опасенията на омбудсмана Дияна Ковачева, че "Топлофикация София" незаконосъобразно е начислила 20% ДДС върху изравнителните сметки за парното, които е предоставила на клиентите си на 31 юли. В отговор на запитването от омбудсмана как трябва да се облагат сумите по изравнителните сметки за изминалия отоплителен сезон финансовият министър Росица Велкова отговаря, че в случая данъчното събитие по доставката е датата, на която плащането е станало дължимо. А плащането е станало дължимо на датата на издаване на изравнителната фактура. Това става ясно от отговора, публикуван на страницата на финансовото ведомство.

Финансовият министър Росица Велкова

"Ако данъчното събитие по доставката (датата, на която плащането е станало дължимо), е възникнало до 08.07.2022 г. включително, ще е приложима стандартната ставка от 20% за доставката, съответно ако е възникнало на 09.07.2022 г. и след тази дата, за доставката е приложима намалената ставка от 9%", посочва МФ.

От коментара на финансовия министър Росица Велкова става ясно, че в случаите, когато топлофикационно дружество е начислило незаконосъобразно 20% ДДС за сумите, дължими по изравнителната сметка, то издадените фактури трябва да бъдат анулирани и да бъдат издадени нови.

Заради извънредно големия брой фактури, за които може да се наложи корекция, министърът на финансите посочва, че корекцията на ДДС може да се извърши с издаване на кредитно известие. На практика това означава потребителите на топлофикациите да получат нова фактура с коригираните стойности на сумите, които трябва да доплащат, както и на сумите, които би трябвало да им бъдат възстановени. 

Както е известно, изравнителните фактури, които се изпращат през юли, може да бъдат обжалвани от потребителите до края на август и едва след това се правят окончателните изравнявания. Най-голямото топлофикационно дружество "Топлофикация София" масово е изпратило на абонатите си изравнителни фактури за реално консумираната топлоенергия през изминалия отоплителен сезон с дата 31 юли. Начисленият ДДС в тях обаче е 20% - ставката, която бе в сила до 9 юли.

От "Топлофикация София" коментираха, че не са нарушили закона. И цитираха законови разпоредби, според които при издаването на фактури, отнасящи се за сделки с дата на данъчното събитие преди влизане в сила на промените на закона, следва да се прилага данъчният режим към датата на възникване на данъчното събитие на доставката, т.е. 20% ДДС. Общите фактури, издадени от "Топлофикация София", са за отчетния период 1 май 2021 - 30 април 2022 г., когато е осъществена и доставката на топлинна енергия, посочиха оттам. В тълкуването финансовият министър посочва, че редът за облагане на изравнителните сметки е като при доставка с непрекъснато изпълнение, каквито са доставките на топлинна енергия по време на отоплителния сезон. При тези доставки данъчното събитие възниква, когато плащането е станало дължимо с приложимата към момента данъчна ставка.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Назначават още 220 чиновници в агроминистерството и ДФЗ

автор:Дума

visibility 456

/ брой: 100

Нови изисквания за телефоните в ЕС в сила от 20 юни

автор:Дума

visibility 444

/ брой: 100

България защити странджанския билков чай за пазара на ЕС

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 100

Пчелари настояват да се намали интервалът за пръскания

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 100

ЕС отлага мерки срещу Букурещ заради дефицита

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 100

НАТО планира засилване на военната си мощ

автор:Дума

visibility 465

/ брой: 100

Мелони и Макрон преодоляха различията

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 100

Накратко

автор:Дума

visibility 429

/ брой: 100

Непростимо

автор:Александър Симов

visibility 469

/ брой: 100

Нелеп пиар

visibility 466

/ брой: 100

Рестарт - тук и сега

автор:Дума

visibility 455

/ брой: 100

"Локалите" - насилници без кауза

автор:Юлия Кулинска

visibility 455

/ брой: 100

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ