![](images/2022/06/75921.jpg)
Министър Иван Иванов: Актуализацията на бюджета е жизнено важна
Европейската комисия дава позитивна оценка на Стратегическия план на България
/ брой: 111
Актуализацията на държавния бюджет в момента е жизнено важна, заяви пред БНТ земеделският министър Иван Иванов. "Всяко едно поведение, което пречи на актуализация на бюджета, ще е шок за всички българи. Тук не говорим за оцеляване на кабинета, а той да може да продължи работата си", коментира Иванов. Това управление е нужно на държавата и този кабинет направи невъзможното, за да стабилизира страната в този кризисен момент, къментира той.
Земеделският министър открои, че в момента основната задача е актуализация на бюджета, в която се предвиждат и допълнителни средства за сектор земеделие. "Подпомагането е безпрецедентно тази година и касае сектор храни, земеделските производители и резултатът от тези средства вече го усещаме, като продукцията на земеделските производители идва на по-ниска цена", посочи министър Иванов. Той уточни, че до дни ще започне изплащането на средствата по КОВИД-мярката, които са в размер на 143,5 млн. лв., а общият бюджет до края на годината, който трябва да бъде изплатен, е почти 300 млн. лв.
Иванов подчерта, че в бюджета се предвижда и нулевият ДДС за хляба, което ще задържи цената му. "Докато има ефективно управление, продоволствена криза няма да има", съобщи той. По думите му, ако няма подпомагане за стопаните, нещата ще излязат извън контрол и ако няма актуализация, тези средства няма да стигат до хората.
По-рано пред медиите Иванов обяви, че Европейската комисия дава позитивна оценка на Стратегическия план на България. От комисията акцентират върху това, че той е базиран на факти за идентифициране на проблемите и на взетите решения, както и добре балансирания набор от интервенции, насочени към посрещане на многобройните потребности на селскостопанския сектор и селските райони в България.
Аграрният министър съобщи още, че комисията приветства усилията на България за подобряване на насочеността на подпомагането към малките и младите земеделски стопани, чрез налагане на таван на основното подпомагане на доходите за устойчивост, въвеждане на прогресивно намаляване на плащанията в райони с природни или специфични ограничения и активиране на схемата за плащания за малки земеделски стопани.
Писмото съдържа 57 страници, с общо 405 коментара, констатации и препоръки, които са разпределени в шест области. В следващите седмици предвиждаме активна комуникация със заинтересованите страни по завършване на този изключително важен за сектора стратегически документ, който ще прилагаме през следващите 5 години, обясни министърът.
Междувременно вчера имаше срещата на Националния съвет по горите. Заедно ще търсим решения и ще набелязваме мерки за доброто управление на сектора, заяви министър Иванов.