Министър Игнатов не познава Закона за висшето образование
Комисията по корупцията в НС е на път да даде на прокурор бившия ректор, защото на студенти в НБУ признавал дипломи "служебно"
/ брой: 268
В опитите си завчера вечерта да се оправдае в комисията по корупцията и конфликта на интереси на НС срещу обвиненията, че като ректор на НБУ е нарушил закона, министър Сергей Игнатов направи грандиозен гаф. Той показа, че не познава Закона за висше образование (ЗВО), като заяви пред комисията, че законовото изискване в матистърска степен да се записват само лица с вече придобита степен "бакалавър" се отнасяло само за регулираните професии право, архитектура, медицина. В регулираните професии обаче изобщо няма обучение за бакалавър, там програмите са само за магистър, така че надграждане на степените при тях няма как да има, изуми се депутатът Лютви Местан. Напротив, тъкмо в останалите професии никой не може да бъде записан за магистър, преди да има диплома за бакалавър.
Оказва се обаче, че в НБУ е можело, докато ректор там е бил Игнатов. Както ДУМА писа, по сигнал, постъпил в комисията по корупцята, бе установено, че като ректор на НБУ през февруари 2006 г. той е записал за "курсист" в магистърска програма на частния вуз Веселин Стойков от Стара Загора, който по това време не само не е имал бакалавърска диплома, но е бил изобщо без студентски права. Десет години по-рано той е прекъснал обучението си за бакалавър в Националната музикална академия след трети курс. През юни 2006 г., бидейки вече "курсист" за магистър в НБУ, Стойков възстановява правата си за обучение за бакалавър в НМА и в края на същата година получава почти едновременно диплома за бакалавър от НМА и диплома за магистър от НБУ. Три дни преди да вземе тапия от НМА, той вече държи държавни изпити за магистър, а 6 дни след това взима и дипломата си за магистър, подписана от ректора Игнатов и гласяща, че студентът се е учил в НБУ година и половина! Стойков е пребивавал в НБУ общо 10 месеца, включващи и лятната ваканция. В началото на 2007 г. той става директор на Старозагорската опера.
Законът за висшето образование (ЗВО) не предвижда статут "курсист", но в обяснението си до комисията бившият ректор и сегашен министър се оправдава, че такъв статут е предвиден в наредба за студентите на НБУ. Експерт на комисията първоначално е предложил преписката по случая да се прекрати, но тя е подновена по настояване на Лютви Местан. Не може
вътрешен правилник на един вуз да противоречи на закона
мотивира се той. Депутатът установява освен това, че наредбата, на която се позовава министърът, е създадена 6 месеца по-късно от приключването на случая "Стойков". А министърът твърди, че няма никакви нарушения на закона. Не зная дали това може да се квалифицира като въвеждане на комисията в заблуждение, заяви Местан. Игнатов обаче се е усетил, че цитираната от него наредба не му върши работа и в отговор на питане по същия повод по време на парламентарния контрол е цитирал по-ранна наредба на НБУ, която също давала право да се записват "курсисти". Така де факто той дава два различни отговора на един и същи въпрос.
Нещо повече - дори да приемем, че Игнатов е действал според наредбата на НБУ, в нея има изискване, че "курсист" може да бъде записан, само ако в обучението му за бакалавър липсват до 9 кредита (точки за лекции, изпити и пр.). А Веселин Стойков е имал да взима година за бакалавър в НМА (минимум 60 кредита) плюс 5 невзети изпити за I до III курс там. Т.е. за 10 месеца е "покрил" общо 5 семестъра обучение едновременно за бакалавър и магистър плюс изостаналите 5 изпита. По какъв начин месеците като "курсист" са му признати за обучение в магистратура, като това е невъзможно по закон, пита основателно Местан. По думите на самия бивш ректор и днешен министър Стойков е записан за студент в магистърска степен фактически три дни, след като вече е държал държавните си изпити за тази степен!
Лошото е, че всъщност става дума за
особено значим социален въпрос
за това какво се прави във висшето образование и за неговото качество, посочи Местан. Ако депутатите в комисията по корупцията решат въпроса политически и прикрият сегашния министър на ГЕРБ, с това ще кажат на ректорите, че могат да си правят каквото си искат. Ако пък решат, че няма нарушение на ЗВО, резултатът е същият - ще стимулират вузовете да повторят порочната практика и всъщност това ще е дерогиране на закона, подчерта Местан.
Игнатов нарече думите на депутата манипулация. И добави три нови оправдания към предишните си пледоарии. Първо - ректорът не приема документите, не изпитва и накрая само разписва дипломата. Сиреч - не е отговорен за това, което се случва във вуза му. Второ - акредитационната агенция НАОА била правила проверка по случая през 2007 г. и установила, че няма нарушение на закона. Трето - Веселин Стойков бил ходил на специализация във Висшето музикално училище в Детмолд в Австрия и затова комисия в НБУ направо му признала служебно брой кредити, които натрупал там - заедно с кредитите, които покрил като "курсист". А практиката на "курсистите" е масова в Европа, защото произтича от системата на кредитите, заяви министърът. Понеже основата идея е образованието да е в полза на студента. Защо да губи цяла година, само защото още не си е получил дипломата за бакалавър, попита Игнатов.
Според ЗВО обаче ректорът е този, който носи отговорността за вуза. "Курсисти" в Европа има, когато става дума за курсове в програми за продължаващо обучение или квалификация, но не и за обучение в образователните степени на висшето образование. Депутатите от комисията се усъмниха и дали НАОА е правила проверка, защото
агенцията няма функция да проверява законност на дипломи
и взети кредити. А според проверка на ДУМА Висшето музикално училище в Детмолд (което всъщност е в Германия, не в Австрия) се оказа професионално висше училище (хохшуле), което има практическа насоченост. А специализацията в него не е обучение нито за бакалавър, нито за магистър. Освен това справки за биографията на Стойков в интернет сочат, че той е бил там преди повече от 10 години. Колкото до целта всичко да е в полза на студента, може да добавим, че едва ли каузата на вузовете в Европа е
"всичко в полза на калпавия студент"
Тъкмо за това става дума в случая.
Излиза, че това, което е станало, е практика, че тя може да бъде продължена от всеки вуз, който запише някоя порочна идея в правилника си, възмути се Местан. Това означава, че висшето образование е разграден двор и това му състояние се защитава от министъра, отговарящ за образованието! Искаме да превърнем безобразието и нарушаването на закона в стандарт, посочи той. Ако комисията по корупцията не даде подобаващо решение, запазвам правото си да се обърна към други инстанции, заключи депутатът. Според него става дума за мащабите на явлението, което представлява обществена опасност.
За какво се е обучавал и какви изпити е полагал "в Австрия", попита депутатът Камен Костадинов. Може ли един човек да обиколи няколко държави по някакъв повод и да си донесе тук "кредити", за да получи диплома? Оказа се, че от министъра депутатите отдавна са поискали сравка колко студенти и в колко вуза са записвани като "курсисти", включително такива, които нямат диплома за средно образование (поради двойки на матурите), а са записани "курсисти" и сетне прехвърлени направо във II курс. "Службно", както рече министърът. До момента отговор от МОМН в парламента няма. Настоявам до седмица да знаем
колко такива "курсисти" е имало в НБУ
подчерта Димо Гяуров от Синята коалиция. Едновременното обучаване и взимане на диплома за бакалавър и магистър е профанизация на висшето образование, добави Бойко Великов от БСП. Той предложи да се поиска от НАОА информация каква проверка е правила по случая и кой я е правил, та си е затворил очите за очевадни закононарушения.
В края на обсъждането четиримата депутати от комисията (тя се състои общо от петима членове) са били на път да вземат решение, че пращат Игнатов на прокурора. При гласуването обаче двама са настояли да се изчака отговорът на НАОА и справката за броя на "курсистите" в НБУ, обясни шефът на комисията Валентин Николов. Ако преценим, че и в НАОА са прикрили нарушения на закона, ще дадем и тяхната проверка на прокурор, добави той. Преписката остава открита.