Милко Недялков: Борбата за децата с увреждания изисква да няма почивка
Борбата за живота и здравето на децата с увреждания изисква да няма почивен ден. Затова ви призовавам, приемете нашето предложение. С тези думи депутатът от ПГ "БСП за България" Милко Недялков се обърна към мнозинството по време на обсъждането на проекторешението на левицата за отмяна на ваканцията на парламента, докато не се приемат законите, свързани с хората с увреждания.
Вече над час и половина народните представители спорят по темата. От ГЕРБ очаквано обвиниха БСП в "див популизъм", обясниха, че биха работили през август, но че това нямало смисъл, защото щяло да бъде приемане на закони под натиск.
Мнозинството се опита да обясни, че левицата си прави пиар на гърба на хората с увреждания.
Цинизмът на управляващите накара Милко Недялков да коментира темата в лично естество. Трудно ми е да говоря по тази тема. Не съм си правил пиар, когато от ранна детска възраст съм водил моята дъщеря за ръка и не съм я крил от обществото. Аз учих обществото да възприема различните. Тя е на 32 години и има развитие на дете на година и половина. Благодаря на съпругата ми, която е майка на такова дете, че днес моята дъщеря е на море заедно с други деца от Дневния център за деца с увреждания в Ловеч. Борбата за тези деца изисква да няма почивка, отсече депутатът от левицата.
Преди него Ирена Анастасова говори от името на българските учители, които работят с деца с увреждания. Като директор на българско училище, години наред съм се чудила – как да реша проблемите на децата с увреждания. От това, как да влязат в училищния двор до това- как да се работи с него в класните стаи, за да се чувстват добре при нас, коментира социалистката. Тя заяви, че всеки народен представител в този парламент - тук и сега, трябва да реши този проблем, а не да се връща назад в годините и да говори защо няма приети закони. Признайте си, че не сте готови със законопроекти, въпреки че трябваше да сте готови още през 2016 г., обърна се Анастасова към управляващите. Майките на децата с увреждания нямат време да се занимават с празно говорене, те искат спешни мерки, обобщи депутатът.
Колегата й Филип Попов добави, че от 10 години министерството не може да изработи Закон за социалните услуги. Той припомни, че законът е трябвало да влезе в пленарна зала още през 2016 г., след това в началото на 2018 г. Сега го оставяте за септември или октомври. Тези хора пред парламента, майките на деца с увреждания- трябва ли да прекарат там и Коледа, за да се наумува министерството и да вкара закона? 10 години шикалкавите с този закон и не правите нищо, обърна се към мнозинството Попов.