19 Юли 2025събота19:06 ч.

Няколко думи

Между възхода и падението

/ брой: 180

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1815

Преди двадесетина години медиите у нас разкриха съществуването ѝ и започнаха да се прехласват пред нея - представителя на Световната банка за Русия и страните от бившия Съветски съюз Кристалина Георгиева. Това време съвпадна с началото на стремителния възход на чиновничката от международната финансова институция. Основана през 1945 г., Световната банка има за цел да се бори с бедността. Идеята е с ресурсите на богатите държави да се подпомагат проекти в бедните - строеж на училища, осигуряване на вода, достъп до здравеопазване. С годините обаче се оказа, че вместо да помага на политиката, СБ често нанася щети, защото поддържа предимно икономически проекти, чийто бенефициент накрая се оказват мултинационални компании.

Междувременно Кристалина Георгиева се превърна в любимка на Бойко Борисов. Благодарение на неговата благословия тя стана неизменен кандидат на страната ни за еврокомисар. Първоначално ѝ бе дадено да се занимава с природните бедствия, но след това зае важния пост зам.-председател на Еврокомисията с ресор бюджет и финанси. Последва обаче един позорен момент. Изведнъж тя се кандидатира за шеф на ООН, след като отлично знаеше, че за там се бе запътила друга българка - тогавашният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова.

Тогава тръгнаха логични подозрения, че зад това кариерно развитие на Георгиева прозира сянката на Ангела Меркел. При издигането на кандидатурата на Георгиева за шеф на ООН се появи слухът, че германската канцлерка е натиснала българското правителство да издигне точно тази кандидатура, за да намалеят шансовете на смятаната за проруски настроена Бокова. 

Това остана само слух, защото най-малкото Германия не е член на Съвета за сигурност на ООН, от когото в крайна сметка зависи избирането на новия председател. Остана обаче привкусът, че една българка подлива вода на своя сънародничка. Нещо повече, в един момент малка България се оказа в комичната ситуация да има две кандидатки за председатели на световната организация. След очакваното фиаско Георгиева причини проблеми и в Европейската комисия, където ѝ бе даден постът на вицепрезидент и комисар по финансите. Тя напусна без съответната комуникация с останалите в европравителството, което донесе нови черни точки за страната.

Така започна времето на нейното падение. През 2017 г. Георгиева вече бе сред директорите на СБ, а две години по-късно оглави МВФ. За да дойде краят на миналата седмица, когато светът разбра, че тя и бившият министър на финансите на ГЕРБ Симеон Дянков са стъкмявали класацията на СБ за правене на бизнес. При това в полза на две държави, към които точно в този момент и САЩ, и т.нар. международна общност изпитват, меко казано, недоверие. Едната е Китай, който "осигури" коронавируса на милиарди и на световната икономика. Другата е Саудитска Арабия, уличена от ФБР, че е поддържала връзка с някои от 19-те терористи, осъществили гибелните атаки над Световния търговски център преди 20 години. Вече се появиха спекулации, че Кристалина Георгиева вече спокойно можела да стане кандидат-президент на ГЕРБ - нещо, което досега вървеше като неособено уместна хипотеза и версия. Не е изключено обаче тя да има среща и с американското правосъдие заради този казус. Предстои да видим.

 

 

 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ